Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Lampa do Canona AE-1
Poszukuje niedrogiej lampy błyskowej do Canona ae-1.
Znalazłem lampy: Metz 36 AF-3 C (dedykowaną do Canonów) i CANON SPEEDLITE 300EZ.
Czy spasują? Na mocowaniu lampy w Canonie są 3 styki, a na wszystkich dostępnych lampach
widziałem 5 wystających drutów. Stąd moje wątpliwości. I jeszcze pytanie czy jest różnica między TTL a E-TTL?
Pozdrawiam
Odpowiedz
TTL - ogólnie jest to tryb pomiaru światła.
E-TTL - system pomiaru światła systemu Canon.
E-TTL (Canon) - system mierzy ilość światła w miejscu ostrzenia, dokonując błysk pomiarowy (tzw. przebłysk). System E-TTL jest bardzo dokładny oraz ma dwie zalety. 1) Palnik lampy możemy ustawić w dowolnym położeniu, np. do góry lub pod kątem 45 stopni, a doświetlenie i tak będzie właściwe. Nie uwzględnia odległości od oświetlanego przedmiotu.

Dla innych producentów:
- i-TTL (Nikon) – system mierzy cały obraz i dostosowuje siłę błysku w taki sposób, aby cały kadr był zbalansowany.
- ADI (Minolta) – mierzy odległość do oświetlanego przedmiotu. Jest to niestety istotna wada, ponieważ działa tylko przy ustawieniu lampy na wprost.
- P-TTL (Pentax.
- TTL 4/3 (Olimpus, Panasonic, Leica).

Nie patrz na styki tylko na to aby dana lampa była dedykowana do konkretnego systemu.
Odpowiedz
Cytat:E-TTL (Canon) - system mierzy ilość światła w miejscu ostrzenia, dokonując błysk pomiarowy (tzw. przebłysk). System E-TTL jest bardzo dokładny oraz ma dwie zalety. 1) Palnik lampy możemy ustawić w dowolnym położeniu, np. do góry lub pod kątem 45 stopni, a doświetlenie i tak będzie właściwe. Nie uwzględnia odległości od oświetlanego przedmiotu.
ETTL II z kompatybilnymi szkłami już uwzględnia odległość od oświetlanego obiektu.
Odpowiedz
Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Jednak nadal nie mam jasności.

Lampa Metz ma taką specyfikacje: \" 36 AF-3C gwarantuje niezmiernie wysoką precyzję dla używania E-TTL z maksymalną celnością ekspozycji. W pełni dedykowana lampa jest dostępna dla lustrzanek jednoobiektywowych z Autofocus\'em.\"

Natomiast Canon AE-1 :\" TTL kontrolowane przez element światłoczuły w postacji diody siliconowej, współpraca z dedykowanymi lampami canon S\"

Bedzie dobra współpraca? Mój Canon ma jeszcze reczne ustawienie ostrości.
Czy może lepiej do tego Canona poszukać lampy z A-TTL (przeczytałem że to starszy system)
Odpowiedz
Żadna z wymienionych przez Ciebie lamp nie będzie działać, są przeznaczone do Canonów EF a nie FD, kup jakiegoś taniego manuala np YN 460 II chyba, że znajdziesz gdzieś dedykowanego Canon\'a Speedlite 177A
Odpowiedz
Dzięki Kain!
Odpowiedz