Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotografia - ustawienie parametrów w określonych sytuacjach
Witam wszystkich. Jestem nowym forumowiczem. Od 4 dni jestem szczęśliwym posiadaczem Canona 60D z obiektywem Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II VC. Od miesiąca przebywam na rocznym kontrakcie w Seulu. Jest to tak piękne miasto otoczone górami z pięknymi widokami, że postanowiłem kupić Canona. Wcześniej przeczytałem 2 książki o fotografii, ale ciężko było przenieść teorie na Fuji HS10. Problem w tym, że nie wiem jak najlepiej ustawić aparat w trybie manualnym, aby zdjęcia wychodziły najpiękniejsze. Czytając forum już wiem, że od jutra muszę przestawić z JPG na RAW. Wiem jak uchwycić ruch , rozmyć ruch, ostatnio jakoś udało mi się rozmyć wodę w fontannie. Ale jak ustawić przysłone w słoneczny dzień jeśli robię zdjęcie ogólne - widok na góry, lub jakaś ciekawa ulica? Otwór otwarty na maksa 2.8F i do tego ustawić czas, ISO 100, balans bieli na słoneczny dzień? Czy zdjęcie - kolory ostrość wyjdzie lepsze przy maksymalnie otwartej przysłonie czy nie jest to zasadą? Czy może raczej od 5.6F do 11F? Proszę podpowiedzcie jeszcze jak ustawić do tego typu zdjęć pomiar światła (wielosegmentowy, skupiony, punktowy czy centralnie ważony)? Może mógłby ktoś podpowiedzieć dla jakich sytuacji jaki pomiar? I jeszcze tylko proszę o poradę odnośnie AF. Automatyczny czy może centralny? Przesyłam przykładowe zdjęcia, nieruszone, pomniejszone. Zdjęcie nr 6 - strasznie żółte Smutny W hotelu, w którym gram jest żółte światło i pomimo ustawienia balansu bieli taki efekt. Pozdrawiam i baardzo proszę o pomoc.

1

2

3

4

5

6

7

Wyedytowano przez TsergaIRL
po wgraniu plikow na forum nalezy jeszcze wcisnac \"WSTAW\"
Odpowiedz
Cytat:Ale jak ustawić przysłone w słoneczny dzień jeśli robię zdjęcie ogólne - widok na góry, lub jakaś ciekawa ulica? Otwór otwarty na maksa 2.8F i do tego ustawić czas, ISO 100, balans bieli na słoneczny dzień? Czy zdjęcie - kolory ostrość wyjdzie lepsze przy maksymalnie otwartej przysłonie czy nie jest to zasadą? Czy może raczej od 5.6F do 11F?

Zazwyczaj obiektywy osiągają max swoich możliwości optycznych w okolicach f/8

Cytat: Proszę podpowiedzcie jeszcze jak ustawić do tego typu zdjęć pomiar światła (wielosegmentowy, skupiony, punktowy czy centralnie ważony)? Może mógłby ktoś podpowiedzieć dla jakich sytuacji jaki pomiar?

http://canoniarze.pl/forum/podstawowe-po...ierza.html

Cytat: I jeszcze tylko proszę o poradę odnośnie AF. Automatyczny czy może centralny?

Taki przy jakim Ci wygodniej ;-) tu nie ma zasady, z tym iż w ciężkich warunkach lepiej używać tego który jest krzyżowy (to zależy od puszki ale najczęściej centralny)

Cytat:Zdjęcie nr 6 - strasznie żółte Smutny W hotelu, w którym gram jest żółte światło i pomimo ustawienia balansu bieli taki efekt. Pozdrawiam i baardzo proszę o pomoc.

Widocznie źle ustawiłeś WB, przeczytaj jeszcze raz manual i zobacz co było źle, albo użyj jakiegoś predefiniowanego ustawienia w puszce, albo rób w RAW tam balans bieli można ustalić w postprocesie
Odpowiedz