Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kompozycja w fotografii - codzienność fotografa
#1
Kompozycja w fotografii - codzienność fotografa

Często się spotykam z określeniem - "mi sie tak podoba - ja to tak widzę,  a przecież wszyscy piszą, że zasady trzeba łamać, itd.". Żeby łamać zasady to najpierw trzeba je poznać.

Robienie zdjęć nie polega tylko na kupieniu wymarzonej lustrzanki i odpowiedniego obiektywu. Dobra fotografia powstaje w naszej głowie zanim naciśniemy spust migawki.
Najważniejsze w dobrej fotografii jest jego kompozycja.

Jak kadrować zdjęcia, jak komponować, co jest ważne?
- wybieramy temat i formę, tak, żeby tworzył jednolitą logiczną całość
- obraz musi być czytelny i jednoznaczny (bez zbędnych elementów, które mogą rozpraszać)

Każdy obraz (zdjęcie) musi - przynajmniej powinien, tworzyć konkretną kompozycję i składa się z kilku podstawowych elementów  - jakie to elementy?.
1. Temat
      - dobre zdjęcie musi mieć temat, czasem będzie oczywisty, a czasem jest ukryty przed wzrokiem. Temat fotografii musi łączyć wszystkie elementy w jedną całość.

2. Motyw
    - zanim sięgniesz po aparat, pomyśl przez chwilę nad motywem. Co lub kogo chcesz na zdjęciu pokazać.

3. Punkty, plamy
     - punkty, plamy w fotografii stanowią istotne elementy. Oprócz konkretnych obiektów, takich jak: ludzie, drzewo, góra, samochód,              taką rolę może pełnić również przestrzeń - puste niebo, chmury, skała czy też zwyczajna ziemia.

4.Linie
   - patrząc na zdjęcie Twój wzrok podąża za liniami - wykorzystaj to. Skomponuj kadr tak, aby pokazać krótką historię lub doprowadzić          odbiorcę do najważniejszego punktu w zdjęciu.

5. Kolor
    - paleta kolorów jaka została użyta. Kolory na fotografii tworzą kompozycję plam i płaszczyzn

Kadr ponowy czy poziomy?  - każda fotografia jest małym wycinkiem rzeczywistości, nawet przy zastosowaniu obiektywu szerokokątnego, nie możemy i nie jesteśmy w stanie pokazać wszystkiego. Nasuwa się pytanie, kiedy zastosować kadr poziomy a kiedy pionowy.
  
Kadr poziomy jest kadrem jakby bardziej naturalnym, bardziej zbliżony do widzenia naszego wzroku ponieważ widzimy poziomo. Oczy ludzkie są ustawione poziomo a nie pionowo, dlatego taki format jest nam bliższy, bliższy rzeczywistości. Wszystko lub prawie wszystko jest wyświetlane poziomo -telewizory, kamery, aparaty, monitory komputera, itp., jest to ustawienie domyślne, bo tak widzimy.

Poziom - najbardziej nadaje się do fotografowania krajobrazu, - dlaczego tak?.   A no dlatego, że chcemy pokazać to co się dzieje w poziomie (szeroko) od lewej do prawej strony, mniej nas interesuję co się dzieje tuż przed nami . Generalna zasada jest taka, że jeśli coś jest poziome to musisz (powinieneś) zastosować kadr poziomy.

Pion - najczęściej stosowany w portrecie oraz w architekturze. Zasada podobna do poziomu - jeśli coś jest pionowe to należy zastosować kadr pionowy.

I to by było w ekspresowym skrócie Uśmiech
"Jestem nędzarzem, posiadam tylko marzenia. Rozsiałem je u twych stóp. Stąpaj lekko, gdyż stąpasz po moich marzeniach.”
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Jaki sprzęt do fotografii dziecięcej? kate 20 5,578 06-03-2011, 20:47:33
Ostatni post: Dreamer

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu