Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Głośne i wolne działanie AF w Canon EF 50mm STM
Na wstępie, jako, że to mój pierwszy post na Forum, pragnę powitać wszystkich użytkowników.

Do napisania postu skłonił mnie problem ze świeżo zakupionym obiektywem, a w zasadzie prośba o potwierdzenie, czy jego praca jest normalna, czy nie. Otóż posiadając trzy inne obiektywy STM i znając z nich jakość i sposób pracy tego mechanizmu (szybki i całkowicie bezgłośny), doznałem szoku dokręcając nowiutką 50-tke STM. AF jest strasznie wolny i do tego bardzo głośny. By zobrazować jego pracę poniżej URL do krótkiego filmiku nakręconego owym szkłem.

https://www.dropbox.com/s/batpojtuhc1vzm...M.mov?dl=0

W zasadzie obiektyw STM ponoć dedykowany do kręcenia wideo, chyba tak nie powinien działać? Obiektyw odesłałem do sklepu godzinę po rozpakowaniu, oczywiście bez problemów dowiedziałem się, że dostanę inny egzemplarz. Jednak dzisiaj, Pan ze sklepu poinformował mnie, że to normalna praca tych modeli obiektywów. Ciężko mi się z tym pogodzić, stąd prośba ewentualnych użytkowników tego szkła o opinie i potwierdzenie, że tak właśnie powinien działać i już.
Dodam, że ze szkła nie zrezygnuje, bo jest genialne. Jednak chciałbym mieć pewność, że lepiej działać nie będzie.

--
Piotrek.
Odpowiedz
STM anie szybki ani bezgłośny nie będzie to zwykły silnik krokowy to nie to samo co USM.
W reszcie nie pomogę bo nie mam szkieł STM wole szybszą wersję USM bądź do video pewniejszą focusring ;-D
Odpowiedz
A można tym doostrzyć po autofocusie jak 50 f1.4 czy albo af albo mf? Pytam, bo nie wiem jak to STM dokładnie działa, a chcę kupić tę pięćdziesiątkę żeby mieć zapasik.
Czasem długo siedzę w nocy.
Czasem noc długo siedzi we mnie.
Odpowiedz
(30-09-2015, 19:07:49)eleroo napisał(a): A można tym doostrzyć po autofocusie jak 50 f1.4 czy albo af albo mf? Pytam, bo nie wiem jak to STM dokładnie działa, a chcę kupić tę pięćdziesiątkę żeby mieć zapasik.

Nie można ...tak można robić tylko przy USM pierścieniowym albo specjalnie dostosowanym micro USM jak w 50 f/1.4
Odpowiedz
Ok, dzięki, no trudno, jest na tyle tani, że można mu to wybaczyć, choć myslałam, że jak do filmowania jest to będzie miał taki myk Uśmiech
Czasem długo siedzę w nocy.
Czasem noc długo siedzi we mnie.
Odpowiedz
(30-09-2015, 19:07:49)eleroo napisał(a): A można tym doostrzyć po autofocusie jak 50 f1.4 czy albo af albo mf? Pytam, bo nie wiem jak to STM dokładnie działa, a chcę kupić tę pięćdziesiątkę żeby mieć zapasik.

Chodzi o doostrzenie ręczne pierścieniem? Oczywiście, że można, spust wciskamy do połowy, łapiemy AF i nie zwalniając spustu doostrzamy ręcznie według potrzeb.

(Tapnięte z iPada)
Odpowiedz
(30-09-2015, 15:48:07)Piecia napisał(a): Na wstępie, jako, że to mój pierwszy post na Forum, pragnę powitać wszystkich użytkowników.

Do napisania postu skłonił mnie problem ze świeżo zakupionym obiektywem, a w zasadzie prośba o potwierdzenie, czy jego praca jest normalna, czy nie. Otóż posiadając trzy inne obiektywy STM i znając z nich jakość i sposób pracy tego mechanizmu (szybki i całkowicie bezgłośny), doznałem szoku dokręcając nowiutką 50-tke STM. AF jest strasznie wolny i do tego bardzo głośny. By zobrazować jego pracę poniżej URL do krótkiego filmiku nakręconego owym szkłem.

https://www.dropbox.com/s/batpojtuhc1vzm...M.mov?dl=0

W zasadzie obiektyw STM ponoć dedykowany do kręcenia wideo, chyba tak nie powinien działać? Obiektyw odesłałem do sklepu godzinę po rozpakowaniu, oczywiście bez problemów dowiedziałem się, że dostanę inny egzemplarz. Jednak dzisiaj, Pan ze sklepu poinformował mnie, że to normalna praca tych modeli obiektywów. Ciężko mi się z tym pogodzić, stąd prośba ewentualnych użytkowników tego szkła o opinie i potwierdzenie, że tak właśnie powinien działać i już.
Dodam, że ze szkła nie zrezygnuje, bo jest genialne. Jednak chciałbym mieć pewność, że lepiej działać nie będzie.

--
Piotrek.
Akurat wczoraj miałem chwilę okazję się nim pobawić i był bardzo cichy i szybki. Nie da się już obejrzeć filmu, więc nie mogę stwierdzić jak Twój się zachowuje, ale ja nie słyszałem by obiektyw hałasował. Nie widziałem też różnic w prędkości autofokusa w porównaniu do 50/1,4
Z Canonem od 1990r. Zawodowo od 1992r. I ciągle tyle jeszcze można się nauczyć Uśmiech
Odpowiedz
Obiektyw wymieniłem na inny egzemplarz i jest wszystko w porządku. Ten o którym pisałem okazał się wadliwy.

(Tapnięte z iPada)
Odpowiedz