Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CR2 w LT5 O.K., w CS6 mydło.
Zmieniłem teraz sRGB na prophotoRGB w PS-ie, ale nie ma różnicy. Jest tak jak poprzednio.
Odpowiedz
(16-09-2015, 12:32:05)Fausto napisał(a): Zmieniłem teraz sRGB na prophotoRGB w PS-ie, ale nie ma różnicy. Jest tak jak poprzednio.

bo to nie jest przyczyna.
staraj sie zqmac to co napisalem.

PS ( modul PS) nie jest w stanie wywolac rawu.
PS moze tylko obrobic obraz RGB.
ten obraz RGB moze powstac z RAW w LR ( CRAW) i go odsylasz do PS , albo moze powstac w module CRAW sprzedawanym z PS.
to wszystko jedno gdzie wywolasz czy w craw LR-u cz Craw PS-a , ale musi powstac obraz RGB.

opracowujac obraz w LR przeprowadziles symulacje przyszlego zdjecia , ale tego zdjecia przed wysylka do PS nie przeliczyles na wynik ostateczny.

Ps ( wlasciwie cvraw znajdujacy sie w pakiecie ps-a) wywolal ten raw od poczatku z nastawami defaultowymi.

nie chce dalej komplikowac opisu zagadnienia.
ale to jest powod twoich problemow.
Odpowiedz
(16-09-2015, 12:28:45)Dusza Marysi napisał(a): LR dziala tak , ze na ekranie w zasadzie widzisz symulacje  jaki powstanie w przyszlosci obraz po dokonaniu exportu/renderingu - to jest jego najwieksza zaleta.

Czy należy to rozumieć w ten sposób, że obraz z LR jest tylko swoistego rodzaju wstępnym "podglądem", a do ostatecznej wersji i tak trzeba go będzie skorygować w PS-ie ?

(16-09-2015, 12:36:43)Dusza Marysi napisał(a):
(16-09-2015, 12:32:05)Fausto napisał(a): Zmieniłem teraz sRGB na prophotoRGB w PS-ie, ale nie ma różnicy. Jest tak jak poprzednio.

bo to nie jest przyczyna.
staraj sie zqmac to co napisalem.

PS ( modul PS) nie jest w stanie wywolac rawu.
PS moze tylko obrobic obraz RGB.
ten obraz RGB moze powstac z  RAW  w LR ( CRAW)  i go odsylasz do PS , albo moze powstac w module CRAW sprzedawanym z PS.
to wszystko jedno gdzie wywolasz czy w craw LR-u cz Craw PS-a  , ale musi powstac obraz RGB.

opracowujac obraz w LR przeprowadziles symulacje przyszlego zdjecia , ale tego zdjecia przed wysylka do PS nie przeliczyles na wynik ostateczny.

Ps wywolal ten raw od poczatku z nastawami defaultowymi.

nie chce dalej komplikowac opisu zagadnienia.
ale to jest powod twoich problemow.

Pierwsza część jest teraz najzupełniej zrozumiała.
Ale co do drugiej to zdecydowanie nie. PS nie wywołał go z defoltowymi ustawieniami, bo na nieobrabianym CR2, niebo jest niemal jednolitą płaszczyzną. Na niebo, w LT nałożony jest filtr gradientowy z ujemną ekspozycją i ujemnym clarity. I PS to odczytał, tylko tyle, że efekt tego filtra jest znacznie słabszy, niż w LR.
I wg mnie, w PS-ie, dzieje się coś jeszcze z ostrością. Ona jest wyraźnie słabsza niż LR.
Odpowiedz
(16-09-2015, 12:40:24)Fausto napisał(a):
(16-09-2015, 12:28:45)Dusza Marysi napisał(a): LR dziala tak , ze na ekranie w zasadzie widzisz symulacje  jaki powstanie w przyszlosci obraz po dokonaniu exportu/renderingu - to jest jego najwieksza zaleta.

Czy należy to rozumieć w ten sposób, że obraz z LR jest tylko swoistego rodzaju wstępnym "podglądem", a do ostatecznej wersji i tak trzeba go będzie skorygować w PS-ie ?

nie , nie w tym sensie.

napisze jeszcze raz

sensem LR i podstawowa zaleta LR jest,ze moza wyliczyc/obrabiac zdjcie czyli obarz RGB w oparciu o dane zrodlowe. dane zrodlowe RAW to nie jest zdjecie , to zapis bitow i bajtow , czyli zapis liczb binarnych. nie ma jeszcze zdjecia kolorowego.

tych danych nie mozna zmienic. w oparciu o te dane zostaje wyliczony obraz RGB czyli zdjecie kolorowe.

w "zwyklych " programach do obrobki zdjec mamy zdjceie RGB , wprowadzasz suwakami na biezaco kolejne zmiany. po kazdej zmianie zdjecie zostaje aktualizowane. Na poprzedni wynik nakladasz nastepna zmiane

jak pisalem np najpierw rozjasniasz o +10 a pozniej sciemniasz o -5. dwa kroki rachunkowe , kazdy z jakims bledem.

w LR dzieje sie to samo , ale tylko na uzytek obrazu jaki widzisz na monitorze , czyli to jest podglad , symulacja przyszlego zdjecia.
Jesli teraz chcesz to zdjecie uzyskac to przez export / albo renderowanie te wszystki kroki jakich mogles wykonac kilkanascie zostaja przeliczone na tylko jeden ( skrot myslowy) i w oparciu o dane RAW zostanie wyliczony obraz RGB wynikowy z zastosowaniem tylko jednej poprawki wynikajacej z tych kilkunastu krokow obrobczych ( jako ich "wypadkowa").
Obraz jest korygowany tylko jeden raz . Dzieki temu jest lepszej jakosci.

i po wyliczeniu obrazu RGB mozesz go wyslac jesli trzeba do PSa- np do takich obliczen jakich sie nie da zrobic w LT ( np warstwy , precyzyjne maskowanie itd . itp).

Lr jest dzisiaj tak rozbudowany , ze wiele przeliczen ( obrobke) mozna w nim wykonac , ale jesli czegos brakuje to sie wysyla do Ps w celu dalszego opracowani obrazu.

Twoim problem jest , ze nie przeliczyles obrazu raw do RGB w LT i odeslales do PS-a w celu wywolania jeszcze raz raw-u - a on to robi z nastawami defaultowymi.

gdybys zapisal dane XML z LR ( czyli po exporcie zdjecia) i potem otworzyl je za pomoca CRAW Ps-a wowczas wynik z Lr bylby przez PS zastosowany , ale tego nie zrobiles.
Odeslales z Lr raw do PS bes renderowania.

to wszystko da sie ustawic , ale najwazniejszym jest zrozumienie problemu.
Odpowiedz
W kontekście tego, co napisał Dusza Marysi, mam jeszcze jedno pytanie: Czy można wyeksportować obraz z LR, tak żeby domyślnie otwierał się on w ACR a nie w PS-ie ? Mam na myśli bezpośredni eksport, bez uprzedniego zapisywania pliku, gdzieś tam, a później powtórnego otwierania przez ACR ?
Odpowiedz
(16-09-2015, 12:57:11)Fausto napisał(a): W kontekście tego, co napisał Dusza Marysi, mam jeszcze jedno pytanie: Czy można wyeksportować obraz z LR, tak żeby domyślnie otwierał się on w ACR a nie w PS-ie ? Mam na myśli bezpośredni eksport, bez uprzedniego zapisywania pliku, gdzieś tam, a później powtórnego otwierania przez ACR ?

mozesz zwyczjnie otworzyc raw w PS - wowczas zostanie otwarty za pomoca ACR ps-a, zobaczysz niemal identyczny inrface jak w LR , po zastosowaniu wszystkich zabiegow jakie chcesz , naciskarz przycisk otworz i obraz RGB otworzy sie w module RGB PS i mozesz obrabiac dalej.

juz dygresja - po opanowaniu modulu Bridge znajdujacego sie w kombajnie PSa praca za pomoca CRAW ps-a jest wygodniejsza niz LR , ale jak zwykle kwestia przyzwyczajenia. Interface jest niemal identyczny - te same przyciki zlokalizowane w innym miejscu.
Odpowiedz
Bardzo wszystkim dziękuję za informacje i poświęcony czas. Pewnie jeszcze nie raz będę korzystał z Waszej wiedzy i doświadczenia :-)
Odpowiedz
(16-09-2015, 13:05:29)Fausto napisał(a): Bardzo wszystkim dziękuję za informacje i poświęcony czas. Pewnie jeszcze nie raz będę korzystał z Waszej wiedzy i doświadczenia :-)

https://www.youtube.com/watch?v=sxsX_Yxezmw

Ale co ludzie z Adobe mogą wiedzieć o używaniu swoich programów
Odpowiedz
Gdzie to sprawdzić, czy obraz renderuje czy nie ? Bo mnie to trochę dziwi. Nie mam problemów ze zgodnością kolorystyczną. Miałem, gdy profile były ustawione różne w LR i PS. Kolosalna różnica była, gdy w LR miałem ustawione ProPhotoRgb a w PS Adobe RGB.
Ustawione tutaj:

[Obrazek: dxkmsV.jpg]
Odpowiedz
Nigdzie bo to jakiś humbug Uśmiech

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu