Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CR2 w LT5 O.K., w CS6 mydło.
(16-09-2015, 09:51:37)MATIzz napisał(a): Kurde, przyglądam się tej dyskusji i....(trochę z innej beczki). 
Dlaczego używacie skrótu LT. Normalnie, kole w oczy  Uśmiech
Czy Wasza ikonka od Adobe Photoshop Lightroom, na pasku narzędzi, też ma literki LT?
Sorry za OT, ale nie mogłem się powstrzymać.

@Fausto poka screenshots z Lr i z Ps po exporcie z Lr

mnie tam wszedno jaki skrot , niektorzy pisza jeszcze ltr, inni lr , z duzej,malej litery.
jakos moje mozgowie specjalnie nie wpada w poploch z tego powodu:-)))
Odpowiedz
Nie spotkałem się jeszcze z takim skrótem w Adobe. 
Skojarzyło mi się raczej z marką Volkswagen  Duży uśmiech
Nie ważne. Nie zaśmiecajmy.
Odpowiedz
(16-09-2015, 09:51:37)MATIzz napisał(a): Dlaczego używacie skrótu LT.

Nie wiem Uśmiech
Odpowiedz
(16-09-2015, 06:29:15)Dusza Marysi napisał(a): przyczyn mozna dlugo sie domyslac.

przed wysylka do obrobki w PS zdjecie nalezy zrenderowac w LT.

w PS zasadniczo winna byc ta sama wersja craw co w LT , ale ze starasza tez moze zadzialac tak samo ( czasami ma znaczenie ( jesli nie renderujesz wczesniej w LT)  , ale najczesciej jest bez znaczenia, gdyz niemal zawsze  nalezy renderowac ).

ja wole jednak exportowac obraz z LT do tiff i potem niezaleznie obrobic w PS - mam zapisany stopien posredni - pewnie probowales - roznice nie powinny wystapic.  Pomijam teraz jakies tam nastawy defaultowe inne  w ps ( przestrzen barwna itp) niz w LT.

Ano teoretycznie można się domyślać ... jeno nie wiem po co wypisywać przy tym bzdury
Wolisz eksportować do TIFF, świetnie każdy ma swój workflow i będzie go bronił jak niepodległości ale po co sugerujesz, że Adobe nie potrafi zmusić silnika camera raw aby czytał XML'a z Lr ... Parafrazując często bywa tak, że najdziwniejsze workflowy powstają z nieznajomości oprogramowania którym się posługujemy Oczko

@Fausto
Co masz ustawione w Lr pod Preferences -> External Editing
Czy pasuje do tego co masz w Ps w color setting Working Spaces
Objawy brzmią jakbyś gdzieś miał mocny konflikt przestrzeniach kolorystycznych między programami (pewnie jeszcze windows co nie ułatwia)
I na koniec o co chodzi z trybem mieszania warstw? jakoś nie przypominam sobie aby Lr wysyłał do Psa więcej niż jedną warstwę
Odpowiedz
Cytat:Ano teoretycznie można się domyślać ... jeno nie wiem po co wypisywać przy tym bzdury
Wolisz eksportować do TIFF, świetnie każdy ma swój workflow i będzie go bronił jak niepodległości ale po co sugerujesz, że Adobe nie potrafi zmusić silnika camera raw aby czytał XML'a z Lr ... Parafrazując często bywa tak, że najdziwniejsze workflowy powstają z nieznajomości oprogramowania którym się posługujemy Oczko

ho , ho , ho "bzdury powiadasz ", ilez razy sie o tym oczytalem.
Najczesciej autorzy takich opini nie do konca rozumieli o czym pisza.

jesli renderujesz to wcale tiff nie powstaje.
powsztaje obraz RGB.

tiff powtsaje dopiero w momencie zapisu- to jest format zapisu obrazu.
i nie ma znaczenia ze otwierasz tiff , ma znaczenie ze otwierasz obraz RGB.

i pracujesz na obrazie RGB , ktory nie jest ani tiffem , ani jpegiem.

dopiero format okreslasz w momencie definiowania zapisu.

Opisany problem nie ma nic wspolnego z definicja przestrzeni barwnej , dlatego , ze sa rozne wartosci poszczegiolnych parametrow , jak jasnosc , kontrast , ostrzenie nie zalezace od przestrzeni barwnej ani profilu barwnego.

ps nie moze przejac inaczej obrobionego obrazu jak RGB , natomiast moze przejac nastawy poprzez CRAW i ponownie wywolac:

masz przyklady zdjeciowe:

prost rzecz:

zrzut "obrobionego " obrazu z LT celowo wybralem za ciemna nastawe - to jest obrobka:

[Obrazek: c1.jpg]

odsylam do " obrob w ps " ( nie chodzi o zwykla edycje gotowego obrazu , a o wyslanie do obrobki).

[Obrazek: c2.jpg]

naciskam " zwyczjnie otworz " - srodkowy klawisz bez renderowania wynik: ps wywolal raw z nastawami defaultowami

[Obrazek: c3.jpg]

i powtarzam punkt jak wyzej tyle tze wybieram najpierw przeprowadz renderowanie. najpierw obraz zostal wyliczony do RGB tak jak chcailem w LR i wynik przeniesiony do PS - Obrobka w PS jest zawsze w RGB - nie ma znyczenia czy to byl tiff, jpg czy inny format zapisu. format zapisu to cos innego.

[Obrazek: c4.jpg]

to jest problem pytajacego.

jesli ma w PS mozliwosc przejecia nastaw z Lr to obraz MUSI zostac wczesniej zrenderowany do RGB - nie ma innej mozliwosci.
Pewnie o tym nie czytales jeszcze.
Na tym polega obrobka na danych zrodlowych w LR.
W odroznieniu od innych programow do obrobki pracujacych w rgb, w ktorych po kazdej obrobce zostaja wprowadzone zmiany w obrazie RGB i nastepna obrobka zostaje wprowadzona na obrazie uprzednio zminionym.

LR jest w stanie wprowadzic obrobke jako jeden krok, co prowadzi do lepszych wynikow.

np na rgb w PS lub innym GIMPie
najpierw rozjasniasz o + 10 - zostaje to zrobione
nastepnie sciemnaisz o -5 - od obrazu +10 zostaje odjete 5 poprawka zostanie wprowadzona wynik +5

w lt najpier zostanie wyliczona wypadkowa obu zabiegow i tylko raz wprowadzone wyliczeni dla korekty +5

to trywialny przyklad ,.ale ilustruje sens LR , ktory prowadzi do widocznie lepszych wynikow m.inn wskutek mniejszej liczby zaokraglen liczb binarnych po kazdej operacji.

wyjasnilem istote problemu , pytajacy teraz bedzie wiedzial o co chodzi , gdzie jest przyczyna i odnajdzie w programie odpowiednie nastawy.

dziekuje za uwage i pozdrawiam.
Odpowiedz
Przejrzałem wszystkie Wasze pytania i wygląda to tak:
  1. Po otworzeniu zdjęcia bezpośrednio w PS, po wstępnej obróbce w ACR, wszystko działa bez problemu.
  2. Jeśli chodzi o format eksportowanego pliku, to mam ustawione jako tiff.
  3. Rzeczywiście windows...
  4. W ustawieniach mam: file format: TIFF
color space: prophoto RGB
depth: 16bit
resolution: 240
compresion: none
  1. W Additional Externl Editor mam: Preset: custom
    file format: PSD
    color space: adobeRGB 1998
    resolution: 300
    depth: 16
Jeśli chodzi o tryb mieszania, to tylko moje próby poprawienia tego na zasadzie „może zadziała”, ale nie działa :-(
I zamieszczam screeny...
Popatrzcie, zwłaszcza na niebo..
[Obrazek: 887e0f7ef1ba946b.jpg]
[Obrazek: 75c3bc2643d3d245.jpg]
Odpowiedz
Czary mary 

[Obrazek: kC14LMvkX_xQ7dyPlgIH18k8GWJnL4V-Lf4lQy7K...ize_mode=2]

[Obrazek: lt6Zu6m5ITWSg_n99A4dpwTOwJDPwqNfZxwKSgS9...ize_mode=2]

[Obrazek: uOMqyjg_LKZ6W-qSZ_NuaRaTVDLR_sDSaPv0svZV...ize_mode=2]

Generalnie wiesz w którym kościele dzwoni ale jeszcze musisz troszkę poczytać ... chyba, że to kwestia kiepskiego tłumaczenia Twojej wiedzy na język polski ... jeśli tak zwracam honor.
P.S. Dlaczego celowo nie naciskasz guzika MIt Lightroom renden?
Jeśli przed zapisaniem pliku profil kolorów nie ma znaczenia jak twierdzisz to po co jest profil koloru working space w Ps?

(16-09-2015, 12:00:40)Fausto napisał(a): Przejrzałem wszystkie Wasze pytania i wygląda to tak:
  1. Po otworzeniu zdjęcia bezpośrednio w PS, po wstępnej obróbce w ACR, wszystko działa bez problemu.
  2. Jeśli chodzi o format eksportowanego pliku, to mam ustawione jako tiff.
  3. Rzeczywiście windows...
  4. W ustawieniach mam: file format: TIFF
color space: prophoto RGB
depth: 16bit
resolution: 240
compresion: none
  1. W Additional Externl Editor mam: Preset: custom
    file format: PSD
    color space: adobeRGB 1998
    resolution: 300
    depth: 16
Fausto a jaki masz color space w Ps? Musi być taki sam jak w exporcie w Lr
Na screenach to nie wygląda wybitnie inaczej więc dalej stawiam na inny profil roboczy w Ps
Odpowiedz
sRGB...chyba tu jest jeden błąd (zaraz spawdzę), ale chyba nie jedyny
Powiedz, czy nie sądzisz, że trzciny na pierwszym planie, są w PS-ie mniej ostre niż w LR ?
Odpowiedz
Fausto

jedna rzecz ktora trzeba przy Lt wiedziec.
obraz , ktory zmieniasz suwakami i widzisz na ekranie powstaje tylko na ekranie - te wszystki zmiany sa na razie wykorzystne tylko i wylacznie na uzytek podgladu.

Ten obrazu powstanie ( zostanie wyliczony) dopiero jesli dokonasz exportu .
wszystkie zmiany zostana zastosowane i powstanie obraz RGB ( niezaleznie od formatu zapisu) przy exporcie /renderowaniu .

PS jest w stanie obrobic tylko i wylcznie obraz RGB.

czescia programu PS jest modul CRAW wywolujacy rawy - ten sam co w LR , nieco jednak uproszczony.

Jesli obraz przenosisz po wywolaniu w LR do PS , to aby go obrobic w PS musi zajsc renderowanie czyli przeliczenie do RGB i dopiero na takim obrazie dokonujesz dalszych przeliczen.

LR dziala tak , ze na ekranie w zasadzie widzisz symulacje jaki powstanie w przyszlosci obraz po dokonaniu exportu/renderingu - to jest jego najwieksza zaleta.

co do poszczegolnych przyciskow co gdzie nastawic , to mam inna wersje jezykowa , i nie chce cie wprowadzac w blad , ale wiesz gdzie szukac problemu.

rozne przestrzenie barwne prowadza tylko do niewielkich, sladowych w zakresie zielonkawo-seledynowy roznic kolorystycznych .
Odpowiedz
(16-09-2015, 12:27:05)Fausto napisał(a): sRGB...chyba tu jest jeden błąd (zaraz spawdzę), ale chyba nie jedyny
Powiedz, czy nie sądzisz, że trzciny na pierwszym planie, są w PS-ie mniej ostre niż w LR ?

Nie określisz tego mając dwa różne powiększenia bo stosowane są wtedy różne interpolacje, co dopiero mówiąc o zrzutach ekranu
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu