Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Madeira - kraina wiecznej wiosny
(08-04-2015, 18:28:16)jojo napisał(a): Nieco monotematyczny ten tunel ale reszta "palce lizać" chyba zacznę sobie ściągać co by co jakiś czas tapetkę na pulpicie zmienić

To nie jest jeden tunel, jest ich tam dziesiątki, jedne krótkie inne dłuższe
Ucz swoje dzieci fotografi. Bedziesz pewny ze one nigdy nie beda miec dosc pieniedzy by kupic narkotyki Uśmiech
Odpowiedz
hmmm drzew w lesie też jest tysiące trudno żeby każdemu osobno fotę strzelać Uśmiech Po prostu zamiast oglądać kolejny tunel chętnie bym widoki pooglądał tym bardziej że tunel to w sumie sama dziura, tylko przez jedną pokazałeś wystającą z morza skałę no i tunel to ja se na tapetę nie dam Smutny o nie...
Odpowiedz
a niech to. czy ja już pisałem, że chcę tam pojechać? Oczko
"One exposure per motive!
ZŁO KONIECZNE ... aczkolwiek dziękuję słońcu za światło Oczko
gdybacz, użyszkodnik i maruda. czasem trzyma aparat w łapach i stara się go nie upuścić.

Odpowiedz
28. Wizyta w małym porcie po kompieli w oceanie i widok suszonych na słoncu rybek wywołał uczucie głodu i chęć spróbowania Bacalhau.
Bacalhau jest bardzo popularny w kontynetalnej części Portugalii, ale także na Maderze i może być przygotowany na setki różnych sposobów – podobno jest tyle przepisów na bacalhau ile dni w roku! Od ´bacalhau com natas´(dorsz ze smietaną), ´bacalhau à bras´, po prostą potrawę z grilowanego dorsza – bacalahu jest jedną z potraw których nie można przeoczyć.

29. Po napełnieniu brzucha bacalhau i zaliczeniu małej poncha Uśmiech na lepsze trawienie kierujemy się w góre i opuszczamy Porto Moniz kierujac się w górę i naszym selem jest przejażdzka w dół Achadas da Cruz Teleferico. Robimy jeszcze fotkę z góry i w drogę.

30. Droga pnie się stromo w górę

31. Achadas da Cruz Teleferico (Cable Car ) niestety nie adązyliśmy na ostatni zjazd więc pozostaje nam sprawdzić solidnośc lin.

32. Rozmiaru i komfortu kabiny Duży uśmiech

33. Tam właśnie chcieliśmy się udać Smutny

34. Pozostało jeszcze zeskanować widoczki

35.

36. W drodze powrotnej Lapas Griladas następna kulinarna nowość z Majorki Uśmiech i łyczek orzeżwiającego napoju Uśmiech

37. Docieramy do Ribeira Brava i tu nad oceanem wieczerza w promieniach zachodzącego słońca

38. Słoneczko zaszło i czas na powrót do hotelu w Encumenada a to kawałek drogi krętymi drogami

Ucz swoje dzieci fotografi. Bedziesz pewny ze one nigdy nie beda miec dosc pieniedzy by kupic narkotyki Uśmiech
Odpowiedz
Pomału przestaję Cię lubić i sam nie wiem czy chcesz tylko to miejsce pokazać czy nas wkurzyć że Ty tam byłeś a my nie Huh Huh Huh
Odpowiedz
Ha. ha. ha. Ja mam dzieci dorosłe i mogę sobie jezdzić gdzie chce Uśmiech Ty musisz jeszcze poczekać ... narazie pieluchy musisz prać Duży uśmiech
Odpowiedz
Dziś mamy takie udogodnienie że pieluchy tylko się wymienia. Ale to fakt ta "kula u nogi" skutecznie uniemożliwia to i owo, zobacz jak Tsergi ostatnio mało a kiedyś...
Odpowiedz
Ale tam gdzie te ryby się suszą, to chyba smród jest ? A głowy ryby bym za cholerę nie zjadł. Brr 
Odpowiedz
@JacJac wszędzie rybacy ryby suszą i nigdzie nie spotkałem się by śmierdziało nie do wytrzymania. Morze czy ocean ma specyficzny zapach i ja to akceptuję. Pozatym jestem miłośnikiem dobrej ryby a rybacy potrafią ją przyrządzić na wiele sposobów. Oczywiscie że to drogi interes bo cała ryba to ok 50 jurków (nieraz więcej) ale wiesz co jesz i możesz wybrać którą chcesz Uśmiech. Z tych suszonch robią odlotwe potrawy 

W Câmara de Lobos wdzałem jak pomiędzy kutrami trzech mężczyzn rozciąga linki. Na nich rozwieszają, niczym pranie, cienkie płaty ryb zwanych gata.

Wcześniej zostały pokrojone w cieniutkie plastry, zasolone i rozciągnięte na skrzyżowanych drewnianych patyczkach. Powiewają teraz jak małe latawce na wietrze i suszą się w słońcu.

Kiedy schowa się ono za horyzontem, mężczyźni zdejmą niemal przeźroczyste rybie płaty i schowają je na noc w samochodzie-chłodni. Gata jest na tyle pożądaną rybą, że mogłaby zostać skradziona.

Ten rzadki gatunek rekina jest, podobnie jak suszony, solony dorsz – bacalhau, jednym z maderskich przysmaków. Tyle że gata jest o wiele rzadsza.

Przyrządza się ją podobnie jak sztokfisza. Przed smażeniem czy duszeniem płaty moczy się w wodzie, którą trzeba kilkakrotnie zmienić. Niestety gata jest na tyle rzadkim rarytasem, że niełatwo znaleźć ją w maderskich restauracjach.

Innych ryb jest na szczęście w bród. Podawane są zazwyczaj w postaci smażonego filetu lub grillowanego steka. Najbardziej popularny jest pałasz czarny. Ta smaczna i niemal pozbawiona ości ryba ląduje na talerzu najczęściej w towarzystwie smażonych bananów.

Jest obowiązkową pozycją wśród kulinarnych doświadczeń na Maderze. Koniecznie też trzeba spróbować smażonych z masłem, czosnkiem i natką pietruszki czaszołków (lapas – rodzaj skałoczepów) – typowej maderskiej przystawki (jak na zdięciu 36).

39. Rybne żaglowce Duży uśmiech

40.

Odpowiedz
Chwila wolnego to można dalej powspominać Uśmiech
41. Ponta Delgada ... czas na przerwe w podróży i jakąś selffotke Duży uśmiech

42. Ponta Degada widoki

43. Ponta Degada widoki

44. Festival Festa da Nossa Senhora da Piedre właśnie się rozpoczyna. Święto Matki Boskiej Miłosierdzia to jedno z ważniejszych na wyspie gdzie w dekorowaniu miejscowości uczestniczą wszyscy mieszkńcy

45. Santana tradycyjne domki z Madery są w większości zamieszkałe przez starszą generacje, mieliśmy to szczęście być zaproszeni do środka i ugoszczeni tradycyjnymi potrawami

46. Nasz cel podróży to Teleferico Fajã Da Rocha do Navio ...nie wiedzieliśmy tylko jaka czeka nas przygoda Uśmiech

47. Jazda w dół mijamy właśnie wagonikjadący do góry

48. Już jesteśmy niedaleko stacji końcowej

49. Dojeżdzamy ...wreszcie pokonana stromizna i będziemy mogli cieszyć się widokami

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu