Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
7 grzechów głównych w fotografii: BEZREFLEKSYJNOŚĆ
Dziś przeglądając strony www; natknąłem się na ciekawy artykuł, być może ktoś już czytał, dla tych którzy nie proszę link:
http://www.pdf.edu.pl/text-7-grzechow-gl...63#content
Odpowiedz
(14-01-2015, 12:26:23)dominikgreger napisał(a): Dziś przeglądając strony www; natknąłem się na ciekawy artykuł, być może ktoś już czytał, dla tych którzy nie proszę link:
http://www.pdf.edu.pl/text-7-grzechow-gl...63#content

przeczytalem , nie chce mi sie logowac na fb zeby dopisac komentarz.
wiec moja odpowiedz jest ponizej , chociaz pewnie jej nikt nigdy nie przeczyta - co zreszta nie ma znaczenia.

Panie Profesorze.
Mozna zalozyc , ze kazde zdjecie jakie zrobiono , chocby przez fakt podniesienia aparatu do oczu i wcisniecia spustu jest wynikiem jakiejs refleksji -refleksji fotografujacego. Tak wiec nie ma zdjec bezrefleksyjnych. A przeciez nie kazde zdjecie jest dobre.
Skoro nie ma zdjec bezrefleksyjnych , nie moze byc brak bezrefleksyjnosci grzechem .

Dzisiaj moja refleksje wzbudzilo kilka zdjec , na ktore przypadkowo natknalem sie na blogu fotograficznym. Wzbudzily przez to , ze zostaly wkonane blednie i fatanie , wrecz dyletancko. Oburzylem sie , ze ludzie cos takiego publikuja. Refleksja wiec byla , a zdjecia fatalne.A wiec to nie refleksja decyduje - byc moze nie ma znaczenia, poniewaz zawsze jakas jest .
pisac o fotografii to tak, jak tanczyc o architekturze , albo fotografowac o literaturze. kazde slowo napisane n.t. fotografii jest literatura. Nie da sie za pomoca slow okreslic jaka ma byc fotografia , podobnie jak za pomoca fotografii nie da sie okreslic jaka ma byc literatura, albo za pomoca malarstwa nie mozna sie wypowiedziec na temat jaka winna byc muzyka. Jesli pisze Pan o fotografii , to tak na prawde to nie ma nic wspolnego z fotografia , jest to jedynie rodzaj literatury. Myli sie Pan Panie Profesorze i wprowadza Pan w blad innych.
Odpowiedz
(06-09-2015, 09:05:20)Dusza Marysi napisał(a): pisac o fotografii to tak, jak tanczyc o architekturze , albo fotografowac o literaturze. kazde slowo napisane n.t. fotografii jest literatura. Nie da sie za pomoca slow okreslic jaka ma byc fotografia....

Zawsze się zastanawiałem skąd w tych smutnych czasach tylu "fotografujących" którzy fotografii nie oglądają, o fotografii nie czytają, nawet o niej nie rozmawiają ... 

Teraz dowiaduję się iż z powodów czysto epistemologicznych :-)

Pal licho fotografię ;-) Co mają powiedzieć biedni fizycy teoretyczni ... za pomocą języka opisywać fizykę kwantową to jak pisać wiersze schabowym Oczko
Odpowiedz
(06-09-2015, 21:57:14)kain napisał(a): Co mają powiedzieć biedni fizycy teoretyczni ... za pomocą języka opisywać fizykę

tak jak fizyk za pomoca swojej fizyki kwantowej nie moze wyliczyc i wskazac literatowi jak ma pisac ksiazki, muzykowi jak ma komponowac , malarzowi jak nalezy malowac dobrze obrazy , tak i literat , muzyk , malarz nie sa w stanie za pomoca swoich mediow wskazac fizykowi , jak ma prowadzic badania, zweryfikowac prawidlowosc jego wynikow.

wskazuje jedynie , ze kryterium bezrefleksyjnosci jest bezwartosciowe (niewystrczajace ), dlatego ze jakas refleksja towarzyszy fotografowaniu zawsze. nie ma zdjec bezrefleksyjnych - tylko ze nie wszystkie zdjecia sa dobra. A wiec jaka ta refleksja jest?. nie ma zadnej skali. Ma byc dowolna , gleboka ?
I problem przesuwa sie w inne miejsce - nie, ze nie moze byc betrefleksyjne tylko jaka winna byc ta refleksja? . W jaki sposob ktos z zewnatrz ma rozstrzygnac , kiedy refleksja jest dobra i wartosciowa lub nic nie warta? Znajdujemy sie w punkcie wyjscia- odpowiedzi na gruncie kontemplacji nie znalezlismy.
Odpowiedz