Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YN 560 II
No wreszcie kupiłem lampkę, ale już na wstępie jestem w lesie. Sądziłem że z instrukcji nieco się dowiem jak to używać ale tam prędzej człowiek dowie się o szkodliwości połknięcia baterii przez dzieci niż jak to należycie ustawić. Za założenia ma być to lampa rozwalające cienie (stąd nacisk na fotocele) ale okazjonalnie chcę ją używać także przy innych fotach zwłaszcza poprzez światło odbite od sufitu. W używaniu lamp była u mnie dłuuuuga przerwa więc proszę Was o pomoc, jak się do tego zabrać. Dawno dawno temu pamiętam że zawsze fociło się na 1/30 a potem za pomocą tabeli ustawiało się przesłoną uwzględniając jeszcze (wtedy) DIN. I to była cała filozofia. Teraz to już nie wiem co i jak zwłaszcza że można to używać na różnych czasach a biorąc pod uwagę odbicie od sufitu to już w ogóle nie wiem. Nie wyobrażam sobie robienia 15 zdjęć z różnym ustawieniem a potem patrzenie które wyszło bo to chyba nie tędy droga. Jak na złość nie mam jak sprawdzić fotek bo stacjonarka mi się wciąż sypie bluescreenami a zasilacz w laptopie "jedzie na pół gwizdka" Może na początek zapytam jak czytać tą tabelę http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&...5280,d.Yms str 9.
Potem pojedziemy dalej. Mam nadzieję że wasze porady pomogą nie tylko mi ale każdemu kto zdecyduje się na manuala. Bądźcie dla mnie wyrozumiali Uśmiech BYM WIDZIAŁ CO I JAK TO GŁOWY BYM NIE SUSZYŁ
Odpowiedz
Ja Ci podpowiem krok pierwszy, ok?

Po zaladowaniu baterii lampe nalezy wsunac w sanki , to ta srebrna prostokatna czesc na samej gorze aparatu, lampa ma taka stopke , ktora wlasnie w te sanki pasuje Język

A na serio

Postaw jajko na stole, zrob zdjecie z lampą i wtedy lepiej bedzie mozna Ci podpowiedziec Uśmiech
Już więcej nie postuje !!!
Odpowiedz
czulem ze to tak sie zacznie :-) dobra pkt 1 zalicxylem to jak to ustawic przed cyknieciem jajka?
Odpowiedz
Skoro tak pytasz , no to krok drugi , trzeba ustawic jajko na stole Uśmiech

Najlepiej na bialym obrusie , aby pieknie bylo widac cienie

Znowu na serio

Ustaw iso 100, wlacz lampe , domniemywam ze lampa manual ? A nie ttl?
Ustaw lampe na najnizsza moc zrob zdjecie , w jpg , bo nie czas na zabawy w rawowanie i to zdjecie pokaz
Odpowiedz
chyba w jakims dobrym humorze jestes i xas po mnie jedxiesz. lampka jest manual, tylko, wiem ze zawsze mozna anwet trzeba korygoeac ustawienia ale jalkos trzeba zaczac dlatego grzrcznie pytam jak, jakies wskazowki, zasady, przeliczniki itd itd. nie wyzywaj sie na mnie , wiem ze to ulubiona twojs zabawa ale moze innym razrm... nic nie wrzuce, jak wyzej problemy x kompami
Odpowiedz
ja pierd....

proboje pomoc , troche humoru nie zaszkodzi, robisz wszystko tylko nie pokazujesz ani jednego pstryka,

nie mozesz zrobic zdjecia i pokazac co Ci wychodzi ? Klisza Ci sie zmarnuje ??? , bo juz nie rozumiem , jedynie co pieknie zwracasz uwage to na to ze Ci dosrywam , ale spoko , nie pękaj ,

zatem oświadczam , juz wiecej nie bede dosrywał , bo ...

... poprostu koncze wszelkie odpowiedzi na Twoje posty ,
Odpowiedz
toż pisałem że kompa nie mam to jak mam posłać, jadę na tablecie
Odpowiedz
Jojo, jesli masz tableta na androidzie, lub smartfona, poszukaj kalkulatora naswietlen. Jest tego sporo, wiec powinienes cos znaleźć.
Są nawet aplikacje do pomiaru światła.
Odpowiedz
no znalazłem,ale... jakoś nie widzę chodzenie z aparatem i tabletem wolałbym opanować prostsze rozwiązanie a po drugie na jakiejś aplikacji mam iso 100 pełny błysk i f 4 a pokazuje mi 10,5 m. wg mnie mocno zaniża nie widzę możliwości ustawienia lp a to chyba dość istotne wg mnie
Odpowiedz
No to zostaje doswiadczenie i intuicja. Gdy ja robilem zdjęcia z lampą manualną wieki temu, korzystalem z kalkulatorów. Takich kartonowych. I tez fotki wszystkie dobrze nie wychodziły.
Niestety ale jest duzo zmiennych w oswietleniu obiektu fotografowanego. Nawet kolor ścian.
Manualna lampa, to wg. mnie najgorsze rozwiązanie jesli nie ma się sporego doświadczenia z błyskiem. Pol biedy jeśli zdjęcia robi się w studio. Można użyć swiatlomierzy, ale te kosztują tyle, że mógłbyś za tą kasę kkupić lampę z ttl.
Nie ma niestety gotowego przepisu jak poprawnie naswietlic zdjecie. Nawet lampy z ettlem trzeba korygować.
Moim zdaniem popelniles duzy błąd kupując lampę mmanualną.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu