Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kościoły
Ma ktoś może doświadczenie w fotografowaniu kościołów? Interesują mnie szczególnie ich wnętrza , jaki sprzęt ustawienia itd itp.
Jak sie domyślam statyw i szeroki kąt lub rybie oko będzie tu potrzebne. Będzie też na pewno dłuższy czas naświetlania potrzebny tylko jaki? Przysłona jak najwęższa czy wręcz przeciwnie? ISO ? Wysokie czy raczej jednak niskie?
I (chyba najważniejsze) jak uchwycić to "coś" w kościele żeby nie było to kolejne nudne zdjęcie?
Odpowiedz
Statyw, szeroki kąt, wężyk, pilot, lub samowyzwalacz.

Ustaw przedwstępne podnoszenie lustra.
Aparat w trybie M.
ISO 100
Ustaw przysłonę rzędu f/11-16
Czas dobierz tak, aby drabinka ekspozycji zatrzymała się w punkcie poprawnego naświetlenia.

Wyzwól migawkę i czekaj na wynik.

Kadr, jednak sam musisz ustawić.
Odpowiedz
Ćwicz, próbuj, eksperymentuj... Jeśli kościół jest nie oświetlony to masz szansę "złapać" ciekawe ujęcia z wpadającym światłem z okna, może z witrażem, wtedy to ma to coś. Jak to wielokrotnie opisywano, kadr to indywidualna sprawa, to jest tylko Twoje, potem na podstawie ocen dowiesz się czy dany kadr jest do przyjęcia.
Za poprzednikiem, ISO jak najniższe przysłona w zależności co chcesz głębię ostrości czy bokeh a czas to już pozostaw światłomierzowi lub... swojej intuicji na zasadzie prób i błędów
Czekamy na efekty
Odpowiedz
Nie bawiłem się w fotografowanie architektury sakralnej, ale ciężko będzie uzyskać poprawnie naświetlone wnętrze i witraże. Bo przy takiej rozpiętości tonalnej to albo poprawnie naświetlisz wnętrze a przepalisz okna, albo uzyskasz ciemność z pięknymi witrażami. Więc zabawa albo w HDR albo praca na warstwach.
Nie w każdym kościele można używać statywów, wypadałoby udać się do zarządcy (proboszcza/kustosza) wybranego obiektu i uzyskać zgodę na fotografowanie i ewentualne użycie statywu.
___

Eos 5; 5Dmk2; 100D; 400D+; 10-18stm; 35/2; 50/1.8; 85/1.8; 135L; 24-70L; 70-200/2.8L; 580EX2
pozdrawiam Szymon
Odpowiedz
I nie zapomnijmy o jeszcze jednym jezeli mowa o fotach "na powaznie" , bez TSa nie ujedziosz Oczko, no wiadomka, ze PieS pomoze przy zwyklym obiektywie , ale wtedy czesc obrazu trza bedzie wyciac Smutny,
Zatem reasumujac,
Statyw
Niskie ISO
Dlugi czas
Lustro up
Tilt and Shift
Pozwolenie na gmeranie w kosciele od proboszcza

Ciezki kawalek chleba, jak masz klienta na odbior takich fot, wal jakw dym , jak dla siebie ... to kompakt Oczko Oczko Oczko
Już więcej nie postuje !!!
Odpowiedz
co do TS to kiedyś o tym pomyśle , bo do tanich nie należą Duży uśmiech
pozwolenie od proboszcza heh jakoś się załatwi Duży uśmiech
dziękuje za odpowiedzi Oczko
Odpowiedz
(30-12-2013, 11:27:58)Tahu18 napisał(a): co do TS to kiedyś o tym pomyśle , bo do tanich nie należą Duży uśmiech
pozwolenie od proboszcza heh jakoś się załatwi Duży uśmiech
dziękuje za odpowiedzi Oczko
pozwolenie od proboszcza
To ostatnie może być najtrudniejsze do zdobycia
Poza tym każdy kościół jest inny pod względem oświetlenia światłem zastanym lampa nie zawsze może pomóc jeśli obiekt jest ciemny , poza tym obiektywy jak pisał tsergairl a TS byłby niezbędny , i są takie kościoły gdzie jest ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA i pilnują tego a ostrzeżenia to nie przelewki .
Blaski  i  Odblaski

Odpowiedz
Tak jak wspomniał drsemen, próbowałbym HDR.
Odpowiedz
Pamietaj ze kosciół kościołowi nie jest równy Uśmiech
sa ciemne, wrecz mroczne, i są duze i jasneUśmiech
wszystko tez zalezy od warunków na zewnątrz i oswietlenia sztucznego w kościołach.
wiec nie da sie powiedziec od razu jakie parametry mozna ustawic,
Juz od kilku lat działam z fotografią slubna i za kazdym razem nawet w tym samym kosciele moje parametry sa inne. a wplywaja na to czyniki jak powyzej o raz to ze cały czas sie uczymy i eksperymentujemy.

pozdrawiam El Paczo
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu