Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka lustrzanka na dobry start
Witam !
Od 2 lat dynamicznie rozwijam sie jako fotograf (poznałem już smak zwycięstw, wyróżnień w konkursach, gorycz porażki naturalnie też ) Krótko mówiąc, muszę zrobić "skok" sprzętowy, by móc rozwijać warsztat i możliwości osiąganych efektów. Do tej pory albo pożyczałem Nikona D3000, Canona EOS 500D albo... robiłem (często te bardziej udane) smartfonem !
Wprawdzie budżet mam kiepski, bo planuję wydać ok.3000zł. osatnio pewien znawca twierdził, że nie warto inwestować w entry level, bo potem lepsze obiektywy nie będą miały z czym wspólpracować. No tak, nie ukrywam, że podoba mi się opis Nikona D7100, a to już w najtańszej wersji ponad 4000 zł. Ponoć "salomonowym" wyjściem jest hybryda Fuji S-X1, ale jakoś nie mogę się przekonać do tej opcji, pomimo dobrych recenzji. Gdyby mirrorless nie było takie drogie....
Podsumowując, chcę sprzęt na przyszłość, najbogatszy w dobre parametry i opcje na przecięciu z ceną. Jeśli poczuję, że coś mnie naprawdę przekona, być może zrewiduję nieco mój limit budżetu. Ważna jest wymienność obiektywów, bracketing, panorama, real HDR, jasny wizjer, realia wysokiego ISO, odpowiedna rozdzielczość (wydruk, crop wysokiej jakości - ale to już dawno nie problem raczej). Póki co, osiągi obiektywu "kit" też mają znaczenie. Z pewnością coś pominąłem, ale dopowiem w dyskusj
Odpowiedz
(08-01-2014, 23:21:31)DarekSobiecki napisał(a): Ostatnio pewien znawca twierdził, że nie warto inwestować w entry level, bo potem lepsze obiektywy nie będą miały z czym wspólpracować.
Totalna brednia (chyba, ze chodziło o szkła i coś odwrociles). Zdjęcia robi szkło (matryce w lustrach entry level nie różnią się bardzo od tych z górnej półki (w ramach tej samej wielkości fizycznej) dlatego przy ograniczonym budżecie lepiej kupić najtańsza puszkę i dobre szkło.
(08-01-2014, 23:21:31)DarekSobiecki napisał(a): Podsumowując, chcę sprzęt na przyszłość, najbogatszy w dobre parametry i opcje na przecięciu z ceną.
Tym bardziej inwestuj w optykę ... nowe szkła pojawiają się raz na kilka - kilkanaście lat, nowe puszki co roku.
[quote='DarekSobiecki' pid='41060' dateline='1389223291']
Jeśli poczuję, że coś mnie naprawdę przekona, być może zrewiduję nieco mój limit budżetu. Ważna jest wymienność obiektywów, bracketing, panorama, real HDR, jasny wizjer, realia wysokiego ISO, odpowiedna rozdzielczość (wydruk, crop wysokiej jakości - ale to już dawno nie problem raczej).
Wymiennosc szkieł (w canonie każde szkło ma swój własny silnik wiec odpada nikonowski dylemat z niedopasowaniem szkieł do taniego body), bracketing pewnie każda puszka go ma (jak nie zostaje zhackowany firmware), panorama??? Proszę Cię po Ci taka funkcja w lustrzance? To jakiś marketingowy potworek od Sony. Uśmiech
Jasny wizjer ... on to polecam Pentaxa Uśmiech Nikt poza nim o ile mi wiadomo nie robi jasnych wizjerow w tanich puszkach (o ile pentax jeszcze nie zmienił polityki). Wysokie ISO ... hmm IMHO różnica miedzy najtańszym a najdroższym cropem (oczywiście z tej samej generacji) w generowaniu szumów jest nie warta połowy roznicy w cenie Uśmiech
(08-01-2014, 23:21:31)DarekSobiecki napisał(a): Póki co, osiągi obiektywu "kit" też mają znaczenie. Z pewnością coś pominąłem, ale dopowiem w dyskusj
Każdy kit jest ciemny i kiepski ... taka jest jego definicja Oczko najlepiej wiec go wcale nie kupować, to taki zmieniacz lustrzanki w duży ciężki, wolny i zupełnie nie kompaktowy/poręczny kompakt.

Wysłane z mojego iPad przez Tapatalk
Odpowiedz
Ale co panorama?
Chodzi Ci o tę zabawną funkcję, kiedy aparat wykonuje kilka zdjęć na pełnym automacie i trzeba celować w plusik, tudzież w kółko, żeby je połączyć? W lustrach tego nie ma, w kompaktach jest.

HDR składane w puszce, to też nie jest dobry pomysł. Nie wiem, czy jakieś lustra to oferują, kompakty owszem.

Jasny wizjer... jeśli masz na myśli elektroniczny, to też tylko w kompaktach. W lustrze wizjer jest tak jasny jak światło podglądanej sceny. W starych lustrach, kiedy przysłonę się przymykało ręcznie, owszem - ciemniał wraz ze zmniejszaniem się dziury. Teraz dziura jest przymykana dopiero w momencie wykonania zdjęcia. Jeśli używasz ze współczesnym lustrem starego manuala, wizjer też nie ciemnieje.

Bracketing ma chyba każde współczesne lustro, kompakty też miewają.

Z kitami różnie bywa, kiedy kupowałam swoje 400d dawno temu (2007 albo 2008) trafił mi się bardzo fajny kit, ale wiem, że z tym jest różnie. Kupując lustro, nie musisz kupować go z kiciakiem, możesz kupić samą puszkę plus szkło jakie Cię interesuje.

I najważniejsze: zawsze lepiej mieć dobra szkło a słabszą puszkę niż odwrotnie.

Jeśli jednak jesteś zadowolony ze swoich zdjęć smartfonowo-kompaktowych, może lepiej jednak porządny kompakt? Lustro do ból i łzy, przynajmniej na początku, choć cyfra daje nieskończona praktycznie mozliwość wykonywania prób i popełniania błędów Uśmiech
Czasem długo siedzę w nocy.
Czasem noc długo siedzi we mnie.
Odpowiedz
A czy ktoś z Was miał do czynienia z Pentaxem K-50? Zastanawiam się nad lustrem, które zastąpi Canona SX10IS. I prawdę mówiąc nie wiem co wybrać. Możecie coś poradzić, jaki byłby najlepszy odpowiednik dla tego Pentaxa?
Wiosna!
Odpowiedz