Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prosze o rady-co zrobiłam źle:)) Wesele.
Witam wszystkich forumowiczów.

Od przyszłego roku chciałabym zająć się Fotografią ślubną (jeżeli do tego czasu się podszkolę). Obecnie pstrykam coś tam dzieciakomUśmiech Udało mi się być na dwóch weselach i ślubach jako drugi fotograf-główni fotografowie bardzo pomocni, co mnie mile zaskoczyłoUśmiech
Pierwsze wesele wypadło mi lepiej niż drugie. Tzn widać na zdjęciach lampę (cienie) ale przynajmniej większość zdjęć jest ostra, natomiast drugie porażkaSmutny
Fotki wyszły nie ostre, szczególnie te w ruchu, nie wiem dlaczego. Główny fotograf doradził mi żebym ustawiła lampę na M, bez dyfuzora, na 1/4 mocy, czas miałam chyba 1/200 (pewnie powinnam go skrócić tylko się nie dało), iso chyba 100. Oczywiście zmieniałam sobie ustawienia w zależności od sytuacji, ale i tak lipa. Oprócz tego nie wiem dlaczego nie mogłam zmienić czasu na lampie, tylko 1/200 lub niżej (nie znam jeszcze tej lampy). Oprócz tego różny balans bieli (od żółtego po niebieski...). Nie bardzo wiem jak używać lampy (ustawienia), jak macie jakiś dobry poradnik on-line odnośnie Canon 580EXII to będę wdzięczna. Bardzo proszę bardziej doświadczonych w temacie o porady. Pewnie po exifach wszystko będzie wiadomeUśmiech Natomiast kościół chyba nie wyszedł tak źle, choć też nie są to żylety (tu miałam problem żeby robiąc zdjęcie z boku pary młodej, zrobić ich razem ostrych). Aparat zawsze łapał ostrość pierwszej osoby na planie lub tam gdzie ja nastawiłam, w tym wypadku albo Pani Młoda albo Pan Młody, ale nie chciał złapać ich razemSmutny

Druga rzecz to taka, że jeżeli jest ktoś chętny z okolic Rzeszowa lub Opola udzielić korepetycji (oczywiście odpłatnie) w tym temacie to byłoby super. Szczególnie z ustawień body i lampyUśmiech)

nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz
Nataszko, lektura na dziś i kilka kolejnych wieczorów:

http://foto.jasiu.pl/
Odpowiedz
Aparat foto na M, czas ustawiony na1/50, 1/60, lampa w automacie. Lampa już sama sobie doświetli tyle, ile będzie trzeba. Oczywiście, coby zdjątka wyszły fajne, nie tak do końca zdajesz się na automatykę. Trzeba nieraz zwiększyć lub zmniejszyć moc błysku lampy.
Dziwna porada, coby zdjąc dyfuzor. Dyfuzor zmiękcza światło, i nie robi ostrych cieni.
Im jaśniejszy obiektyw, tym lepiej. F2,8 jest już za ciemny.
Aby pan i pani młoda wyszli ci razem ostro, musisz użyć małego otworu przysłony, robi się wtedy duża głębia.
Gdy sala oświetlona jest światłem sztucznym a ty błyskasz lampą, robi się wtedy kaszana barwna (inne temp. barwne lampy i żarówek). I takie zdjęcie już się nie da wyrównać kolorystycznie nawet najlepszym programem.
Do takich sytuacji przewidziane są odpowiednie filtry barwne nakładane na lampę, bądź dyfuzor, w celu wyrównania temp. barwnej lampy i oświetlenia sali.
Odpowiedz
Cytat:Aparat zawsze łapał ostrość pierwszej osoby na planie lub tam gdzie ja nastawiłam, w tym wypadku albo Pani Młoda albo Pan Młody, ale nie chciał złapać ich razemSmutny
Tu sie klaniaja braki w podstawowej wiedzy o glebi ostrosci. Jesli robisz na duzej dziurze (1.8, 2.0) panstwo mlodzi musza byc na jednej plaszczyznie zeby oboje wyszli ostro.
Odpowiedz
dzieki za rady. Lekturę przeczytamUśmiech
Co do jasnych szkieł to tak, zgadzam się, że im jaśniejsze tym lepiej, ale nie sądze żeby wszyscy fotografowie uzywali tylko 1.2, a i tak wychodzą im fajne zdjęcia. Nie wydaje mi się żeby 2.8 był za ciemny.
Body używam tylko na M. Czasy 1/50 lub 1/60 to chyba trochę za długie jak na ostre zdjęcia w ruchu (no chyba ze mówiłeś o zdjęciach w kościeleUśmiech

Co do lampy to z tego co widzę to nie mam trybu A. Mogę ustawić ETTL, TTL, MULTI i MANUAL. No chyba, że nie widzę...
Co do sal weselnych to na każdej jest sztuczne światło i zazwyczaj trzeba uzyć lampy bo jest za ciemno (tak mi się wydaje), a jednak widziałam przyzwoite zdjęcia jeżeli chodzi o balans bieli i tempSmutny

Możecie podać link do takich filtrów barwnych.
Dzięki.
nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz

Tu sie klaniaja braki w podstawowej wiedzy o glebi ostrosci. Jesli robisz na duzej dziurze (1.8, 2.0) panstwo mlodzi musza byc na jednej plaszczyznie zeby oboje wyszli ostro.
[/quote]

Czyli robiąc im zdjęcie też z boku ale otwierając przysłone np 4.0 wyjdą ostrzy, czy trzeba otworzyć bardziej?
nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz
Filtry... - http://strobist.blogspot.com/2006/03/lig...rrect.html
Głębia ostrości zależna jest m. in. od ogniskowej, ale to są podstawy podstaw.
Odpowiedz
Czasy 1/60, 1/50 i w kościele i na sali. I tak lampa zamraża ruch, a przez to że masz długi czas, doświetla ci tło. Ja robię na takich czasach, i nie miałem nieostrych zdjęć z powodu poruszenia.
F2,8 będzie dobry w jasnym kościele, a w ciemnym będzie już za ciemny.
Jeśli chcesz zajmować się zawodowo tym rodzajem zdjęć, i brać za nie kasę, trzeba być przygotowanym na wszelkie możliwe warunki. Tu nie nadrobisz słabym sprzętem i dobrymi umiejętnościami.
Powiedzenie że ...nie sprzęt, tylko fotograf...
Odpowiedz
Dziękuje Wam za rady, na następnym próbnym weselu na pewno spróbuję zastosować krótszy czas naświetlania. Czy dacie jeszcze jakieś rady odnosnie lampy? Jaka jest różnica pomiędzy trybem E-TTL, TTL i M?
nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu