Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Drukarnia czy Fotolab?
Szukałem w necie tematów, które by stricte dotyczyły wyjaśnienia różnic między fotolabem, a drukarnią. Niestety nigdzie nie znalazłem satysfakcjonujących mnie odpowiedzi. Nasuwają mi się następujące pytania:

- Jakie są różnice między korzystaniem z usług drukarni, a fotolabu (kwestie techniczne, cena, jakość).
- Czy do drukarni dostarczamy pliki w CMYK, a do labu w RGB? Jeśli tak to jakie formaty są do tego najbardziej odpowiednie (TIFF, JPEG, PDF...)?
- Czy treść ma znaczenie przy wyborze między labem, a drukiem (grafika wektorowa, fotografia)? Z czego najczęściej korzystają profesjonalni fotografowie, a z czego graficy?
- Lepiej drukować, czy wywoływać? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy wyborze między labem, a drukiem (ilość wydruków, rozmiar, jakość...)?

Byłbym wdzięczny za pomoc.
Odpowiedz
(07-06-2013, 13:27:10)luk link napisał(a): Szukałem w necie tematów, które by stricte dotyczyły wyjaśnienia różnic między fotolabem, a drukarnią. Niestety nigdzie nie znalazłem satysfakcjonujących mnie odpowiedzi. Nasuwają mi się następujące pytania:

- Jakie są różnice między korzystaniem z usług drukarni, a fotolabu (kwestie techniczne, cena, jakość).

To zależy co masz na myśli mówiąc drukarnia ... ;-)
Fotolab tanio, zazwyczaj kiepsko i niewielkie formaty ... minimalne panowanie nad kolorem
Drukarnia w sensie offset i podobne ... wielkie nakłady stosunkowo niskie ceny ... możliwość wzbogacania kolorami z poza RGB
Drukarnia specjalizująca się w fotografii (ploter foto) ... nieporównywalnie lepsza jakość, duże rozmiary, swobodne zarządzanie kolorem, drogo a nawet bardzo drogo na specjalistycznych nośnikach

(07-06-2013, 13:27:10)luk link napisał(a): - Czy do drukarni dostarczamy pliki w CMYK, a do labu w RGB? Jeśli tak to jakie formaty są do tego najbardziej odpowiednie (TIFF, JPEG, PDF...)?

Na offset CMYK i PDF ... ze względu na masę zaszytych znaczników i zarządzanie przezroczystościami, składowymi kolorami etc ... ale to jest temat rzeka ... Na lab Jpg RGB. Na ploter RGB a format to zależy co chcesz osiągnąć i na ile Ty znasz się na rzeczy w kwestii przygotowania do druku a na ile będziesz potrzebował pomocy na miejscu ;-)

(07-06-2013, 13:27:10)luk link napisał(a): - Czy treść ma znaczenie przy wyborze między labem, a drukiem (grafika wektorowa, fotografia)? Z czego najczęściej korzystają profesjonalni fotografowie, a z czego graficy?
- Lepiej drukować, czy wywoływać? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować przy wyborze między labem, a drukiem (ilość wydruków, rozmiar, jakość...)?

Treść jest nie istotna ... jak chcesz dobrze to ploter, jak chcesz dużo to offset, jak chcesz tanio i troszkę ładniej niż na offsecie (choć nie zawsze to tak jest) to Lab

Odpowiedz
Dzięki.

Jak rozpoznać kiedy mamy do czynienia z labem, kiedy z offsetem, a kiedy z ploterem Uśmiech Tyle tych ofert w internecie. Często przy ofertach fotolabów piszą o wydruku. Czy w labach zdjęcia również są drukowane? Nie wiem na jakich zasadach działają te maszyny, ale widzę, że pojęcia drukowanie/wywoływanie chyba używane są zamiennie.

Nie wiem czy mogę podać konkretny link żeby o coś zapytać, więc na wszelki wypadek zacytuje fragment ich oferty Uśmiech

Cytat:Wydruki zdjęć cyfrowych i analogowych, kolor i cz-b.
Powiększenia fotografii na profesjonalnych papierach Epson, Tetenal, Canson, Hahnemuhle.
Drukujemy na 10 tuszowym Epsonie HDR.
Reprodukcje i retusz starych fotografii.
Skanowanie negatywów i pozytywów.
Odbitki przez internet.
Przygotowujemy zdjęcia pod ekspozycje.
Drukujemy zdjęcia na płótnie, naciągamy na blejtram.

Podobno to jedne z bardziej cenionych tego typu usług w Krakowie. Jaki to rodzaj (lab, offset czy może ploter)?

Jeszce jedno pytanie Język Spotkałem się również z pojęciem "wydruku cyfrowego" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Druk_cyfrowy

Do jakiej kategorii możemy go zaliczyć? Czy może to osobna metoda druku/wywoływania?
Odpowiedz
(07-06-2013, 16:39:29)luk link napisał(a): Dzięki.

Jak rozpoznać kiedy mamy do czynienia z labem, kiedy z offsetem, a kiedy z ploterem Uśmiech Tyle tych ofert w internecie. Często przy ofertach fotolabów piszą o wydruku. Czy w labach zdjęcia również są drukowane? Nie wiem na jakich zasadach działają te maszyny, ale widzę, że pojęcia drukowanie/wywoływanie chyba używane są zamiennie.

Nie wiem czy mogę podać konkretny link żeby o coś zapytać, więc na wszelki wypadek zacytuje fragment ich oferty Uśmiech

Cytat:Wydruki zdjęć cyfrowych i analogowych, kolor i cz-b.
Powiększenia fotografii na profesjonalnych papierach Epson, Tetenal, Canson, Hahnemuhle.
Drukujemy na 10 tuszowym Epsonie HDR.
Reprodukcje i retusz starych fotografii.
Skanowanie negatywów i pozytywów.
Odbitki przez internet.
Przygotowujemy zdjęcia pod ekspozycje.
Drukujemy zdjęcia na płótnie, naciągamy na blejtram.

Podobno to jedne z bardziej cenionych tego typu usług w Krakowie. Jaki to rodzaj (lab, offset czy może ploter)?

Jeszce jedno pytanie Język Spotkałem się również z pojęciem "wydruku cyfrowego" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Druk_cyfrowy

Do jakiej kategorii możemy go zaliczyć? Czy może to osobna metoda druku/wywoływania?

Ostrowski ... ploter wyraźnie wszak o tym piszą ...
Nie widziałem ich pracy na oczy ... więc trudno mi się wypowiedzieć ...
Druk Cyfrowy to jeszcze inne pojęcie ;-)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu