Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balans Bieli w kościele.
witam serdecznie po długiej przerwie Uśmiech
Chciałabym za czas jakiś popróbować zdjęć w kościele, tak bardziej na poważnie. Do tej pory coś tam próbowałam popstrykać i niestety nie bardzo radzę sobie z balansem bieli. Próbowałam go ustawić według własnego wzorca, np białej kartki papieru lub robiąc zdjęcie czegoś białego w kościele. Niestety wg tych wzorów nie wychodzi on ładnie, albo za żółto albo za niebiesko. Zastanawiam sie nad szarą kartą kodaka, czy warto w nią zainwestować?
dziękuje z góry za radęUśmiech
nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz
RAW i balans bieli na auto. w postprocesie sobie ładnie poprawisz. myślę, że można zamknąć wątek Język
Odpowiedz
i co, nie przejmować się, że sa żółte? Nie kombinowac z kartami? Znalazłam jeszcze coś takiego:

http://www.expoimaging.com/product-overv...s=ExpoDisc

wyglada ciekawieUśmiech
nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz
jak robisz w RAW, to balans bieli możesz sobie poprawić wedle upodobań
Odpowiedz
no wiem, ale w Camera Raw żadna zmiana mnie nie satysfakcjonuje (A Shot, Auto, Daylight, Cloudy, Shade, Tungsten, Flourescent, Flash, Custom) żadna opcja nie daje ładnego jasnego światła. Nie znam za dobrze obróbki rawów, pewnie jakoś się daUśmiech Szczerze to wolałabym juz w kościele robic jasne, ładne zdjęcia.
nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz
ale w camera raw przecież nie musisz używać presetów. masz suwaczki temperature i tint. zabawa do woli.
Odpowiedz
Jasne, piękne zdjęcia w kościele, to tylko jasnym drogim obiektywem bez użycia lampy błyskowej, w jasnym kościele Uśmiech
Ja robię ciemnym obiektywem pomagając sobie lampa błyskową, RAW, autobalans, potem korekta w Lightroomie, i jakoś wychodzi.
Niestety, odległe miejsca, niedoświetlone lampą, wychodzą żółte. Ale to już jest tło, więc się tym nie przejmuje.
Odpowiedz
no właśnie mam jasny obiektyw C. 50 1.2 plus Marka III i chciałabym od razu robic jasne zdjęcia, bez obrabiania kazdego w psUśmiech Wczoraj widziałam fotografa w kościele, który miał Nikona D4, wychodziły mu piękne jasne zdjęcia (nie żółte). Może ta karta kodaka będzie pomocna?
nataszka_wroc
Rzeszów
Odpowiedz
Jeśli w kościele świecą się żarówki to na lampę filtr CTO i miejsca nieoświetlone lampą nie będą żółte.
Zwykle tak jest, że we wnętrzu kościoła jest "mieszanka" temperaturowa, trochę światła dziennego wpada z okien, do tego żarówki wymieszane z jarzeniówkami w żyrandolach kościelnych.
Jeśli robisz w RAWach, to posłuchaj Pawła. Z RAWem można dużo zrobić w kwestii kolorów. Oprócz temperatury jest jeszcze tinta, można barwić światła i cienie, to daje naprawde potężne możliwości jeśli chodzi o dopasowanie koloru. Nie bawiłabym się w szare karty.

Cytat:chciałabym od razu robic jasne zdjęcia, bez obrabiania kazdego w psUśmiech
Jak widzisz dobry sprzęt to nie wszystko, RAW to odwzorowanie matrycy, które musisz kolorystycznie zinterpretować potem w wołarce rawów (mniej lub więcej lub nawet minimalnie).
Niestety, jak chcesz robić coś takiego na poważnie i porządnie to musisz liczyć się z tym, że każde zdjęcie trzeba obrobić, a tych czasem będzie 300-400... Oczko

Albo...przesiąść się na Nikona D4 Oczko
Odpowiedz
Powiem ci że ja osobiście podczas fotografowania nie przywiązuję zbytnio wagi do balansu bieli. Inna sprawa w kościele jest mieszanka światła i w każdym miejscu może być inne, tą kartke co mówisz to musiała być no-sto focić i zmieniać ustawienia. Kolejna sprawa Ślubniaki i tak trzeba "dopieszczać" w ps nie chodzi tu o ratowanie zdjęć ale nie zawsze uda się zarejestrować aparatem to co chcesz. I tak jak już wyżej ktoś mnie uprzedził Oczko po ślubie bedziesz mieć ze 2-3 tyś zdjęć i z tego trzeba wybrać jakieś 500 najlepszych i starannie obrobić. To już jest taka praca niestety...
Odpowiedz