Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
pytanie o zarobek na zdjeciach
Witam mam pytanie odnośnie robienia zdjęć zarobkowo bez rejestrowania działalności.
Czy może ktoś opisać jak to wygląda?
Odpowiedz
W Polsce ????????????????????? Chyba żatujesz
Odpowiedz
"Umowa o dzieło"

Nie wiem czy to jeszcze dziala Uśmiech
Już więcej nie postuje !!!
Odpowiedz
Obowiązywać , obowiązuje (chyba) tylko że taką umowę to może zawrzeć ktoś kto prowadzi działalność. Robiąc komuś usługę niejako ten ktoś zatrudnia. A zatrudnić może ten kto prowadzi działalność. Podobnie z umową o dzieło. Żeby ją zawrzeć trzeba mieć działalność. Wszytko zatem zmierza do tego że żeby coś legalnie robić trzeba założyć działalność po to żeby bulić podatek. Teoretycznie nie obchodzi nikogo jak zostanie zapłacony tylko zapłacony ma być tzn czy ktoś zatrudnia czy zatrudniam się sam poprzez zarejestrowanie działalności. Ja to tak rozumiem ale głowy nie dam. Sam jestem zatrudniony dodatkowo na umowę o dzieło
Odpowiedz
Nie ma zadnych przeciwwskazan prawnych, aby osoba fizyczna niezajmujaca sie zawodowo robieniem zdjec od czasu do czasu "dorobila" sobie wykonujac dla kogos usluge obejmujaca odplatne wykonanie zdjec. Nie trzeba do tego od razu rejestrowac dzialalnosci gospodarczej - zwlaszcza jesli okazyjny fotograf ma inne stale zrodlo dochodu.

Oczywiscie nie wolno zapominac, ze przychody uzyskany za wykonanie zdjec podkegac beda opodatkowaniu. Nalezy je wykazac w rocznym zeznaniu podatkowym w pozycji "przychody z dzialalnosci wykonywanej osobiscie" (musialbym jeszcze sprawdzic, czy na pewno podalem wlasciwa pozycje, ale raczej sie nie myle).

W praktyce jedynym problemem jest zachowanie rozsadnych proporcji pomiedzy praca na etacie a zarobkiem "na boku". Nie ma jakiejs superprecyzyjnej granicy pomiedzy okazyjnymi zleceniami a stala dzialalnoscia gospodarcza. Jesli hobbystyczna dzialalnosc zaczyna sie przeradzac w stale zajecie, rejestracja dzialalnosci jest jedynym rozwiazaniem. Na wszelki wypadek zapytam wiec, jak czesto chcesz wykonywac te odplatne zdjecia?
Odpowiedz
niezbyt często może z 4 razy w roku. jak to wygląda z ta umowa kiedy podpisuje? kiedy zgłaszane do us ? kiedy płace podatek i w jakiej wysokości?
Odpowiedz
Przy takiej ilosci nie powinno byc - moim zdaniem - problemu. To jest naprawde sporadyczne wykonywanie uslugi, wiec organom skarbowym byloby trudno wykazac, ze jest to stale zajecie. Umowa jest bez watpienia umowa o dzielo. Tak, jak wspomnialem w poprzednim poscie przychod z tego zrodla rozlicza sie w deklaracji podatkowej. Jesli wiec uslugi wykonasz w 2013 r. podatek zaplacisz do konca kwietnia 2013 r., kiedy bedziesz rozliczal swoj PIT. Wysokosc podatku zalezy od kwoty Twoich dochodow. Jesli przekraczasz prog, placisz podatek wedlug wyzszej stawki.
Odpowiedz
z tego co się orientuje to prawdopodobnie tylko 2 umowy o dzieło możesz w roku wystawić chyba że coś się zmieniło w tej kwestii jak się mylę to proszę o poprawkę
Odpowiedz
Przepis ustawy o podatku dochodowym od osob fizycznych (art. 5a
Odpowiedz
Z tego co mi wiadomo nie ma problemów, gdy kilka razy zrobi się umowę o dzieło między osobami fizycznymi (prywatnymi) w danym roku. Dopiero jeśli zrobi się z tego stały dochód miesięczny to musiałbyś zarejestrować działalność. Oczywiście wszystko musisz zarejestrować w pitach, bodajże 36Uśmiech
Odpowiedz