Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[goat14] Galway nocą
no i wszystko wyjaśnione w kwestii pionu Uśmiech

a w kwestii ogólnej zdjęć, to idź dalej tym tropem. coraz więcej ciekawych fotografii można u Ciebie znaleźć i jest na czym oko zawiesić Uśmiech
"One exposure per motive!
ZŁO KONIECZNE ... aczkolwiek dziękuję słońcu za światło Oczko
gdybacz, użyszkodnik i maruda. czasem trzyma aparat w łapach i stara się go nie upuścić.

Odpowiedz
to jedyne co udało mi się zrobić ale i tak to nie jest to co sobie wyobrażałem, może następnym razem, wielkie dzięki za uwagi, pozdrawiam
[Obrazek: image.jpg]
Odpowiedz
No teraz to jest git ławeczka Uśmiech Wyratowałeś Oczko
Odpowiedz
Goat jak mniemam masz statyw.
Spróbuj zrobić zdjęcie na ISO 100 przysłona 8, a zobaczysz różnicę.
Odpowiedz
ok iso 100 a przysłona na 8 ale teraz pytanko na jakim trybie?

a jak już jesteśmy przy ustawieniach jaki używacie tryb pomiaru:
-wielo segmentowy skupiony punktowy czy centralny ważony uśredniony
pytam bo jeszcze z tym nie eksperymentowałem?
Odpowiedz
Tryb manual
Pomiar centralny usredniony

Migawke sobie dobierzesz sam Uśmiech

I bedzie git Uśmiech
Już więcej nie postuje !!!
Odpowiedz
Za kolegami fotografia numer 4 dla mnie najlepsza, oraz numer 6 które jest świetne, nie ma się do czego przyczepić. Reszta już mniej do mnie przemawia, co nie znaczy, że jest zła. podzielam zdanie jurka. Jeżeli chodzi o pomiar to używam centralny uśredniony, ponieważ jest bardziej przewidywalny od wielosegmentowego. Pozdrawiam
Odpowiedz
ale tutaj strzelę kontrę użyszkodniczą i tak:
na bazie fajnej dyskusji: http://canoniarze.pl/index.php?topic=26857.0

po pierwsze proponuję tryb PÓŁmanualny AV - priorytet przysłony. ustawienie przesłony na twardo i skorzystanie faktycznie z pomiaru centralnego uśrednionego.

natomiast jeśli masz czas to polecam zabawy w trybie w pełni manualny M .. możesz bazować na wcześniejszych wskazaniach światłomierza z trybu AV.
a jeśli masz wężyk i pilota to moja ulubioną zabawą jest BULB Oczko a tu można zrobić naprawdę ciekawe rzeczy Uśmiech
no i nie jesteś ograniczony czasami zaprogramowanymi w sofcie aparatu gdzie może się okazać, że najlepszy czas naświetlania do 17sekund a soft pozwala na wykonanie strzałów z czasem 15s lub 20s Oczko

no ale to tylko moje gdybanie do którego zostałem tutaj niejako powołany samozwańczo Oczko
gdybacz, użyszkodnik i maruda. czasem trzyma aparat w łapach i stara się go nie upuścić.

Odpowiedz
w planach było dzisiaj sprawdzenie Waszych podpowiedzi ale niestety na aurę nie mam wpływu, wiec pstrykanie muszę przełożyć w zamian dorzucam przerobione foto moim zdaniem na prawdę super wyszło. jeszcze raz wielkie dzięki za podpowiedzi.
[Obrazek: image.jpg]
Odpowiedz
(17-01-2013, 17:08:29)goat14 link napisał(a): a jak już jesteśmy przy ustawieniach jaki używacie tryb pomiaru:
-wielo segmentowy skupiony punktowy czy centralny ważony uśredniony
pytam bo jeszcze z tym nie eksperymentowałem?

w końcu mam chwilę aby odpisać.
odpowiedź brzmi: to zależy Oczko

od czego? od trybu aparatu w którym będziesz pracował lub co tak właściwie będziesz chciał pomierzyć.
pomiar światła będzie miał znaczenie przy pracy z aparatem w trybach AV i TV.
AV czyli ustawiasz przysłonę na f8 .. i pozwalasz aby aparat dobrał Ci czas migawki.
TV czyli ustawiasz czas migawki na na przykład 1s i pozwalasz by automatyka aparatu dobrała automatycznie przesłonę.
Nie jestem pewien czy automatyka aparatu pozwala na auto-iso? jest taka opcja? w trybie zielonego kwadracika zapewne tak Oczko

W trybie PEŁNEGO Manuala - M Oczko pomiar światła nie będzie miał absolutnie żadnego wpływu na naświetlenie zdjęcia. Owszem, może pomóc. Znając wcześniejsze wskazania z trybów AV i TV będziesz wiedział jakie wybrać nastawy aparatu aby poprawnie naświetlić matrycę lub eksperymentować.

Domykając temat dla trybów AV i TV.
Pomiar światła punktowy - mierzysz światło dla jednego punktu. jak zmierzysz coś białego to się okaże, że automatyka tak dobrała parametry, że zdjęcie będzie niedoświetlone. podobnie jak zmierzysz punkt zbyt czarny - zdjęcie może Ci wyjść prześwietlone bo automatyka dobierze taki czas aby jak najbardziej doświetlić tę czerń przepalając zarazem resztę kadru Oczko

pomiar wielosegmentowy sprawdza się przy pejzażach czy grupach ludzi a centralnie ważony dla mniejszych obiektów.

szkół jest wiele i tak właściwie tyle będzie porad.

to co ja mogę pogdybać Oczko dla zdjęć nocnych pracę w trybie M Oczko najpierw w trybie AV ustalam przysłonę na f8 lub więcej. osobiście lubię bawić się nocą z f11. po ustawieniu f8 w trybie aparatu AV zobacz co Ci zaproponuje pomiar światła. nie jestem pewien jak działa pomiar we wszystkich aparatach, ale może się zdążyć tak, że pomiar światła skończy się na 30 sekundach .. i większej wartości nie zaproponuje.
docelowo po zrobieniu pomiaru przechodzę na tryb M i wtedy wykonuje kilka strzałów z ustaloną wcześniej przysłoną np f8 i dobieram różne czasy migawki.
często bywa tak, że mam jeden kadr na pięciu zdjęciach z pięcioma różnymi czasami. w domu na spokojnie wybieram ten najlepiej doświetlony.

przede wszystkim polecam zabawę Uśmiech i testowanie, próbowanie, testowanie i znalezienie najlepszych własnych ustawień Uśmiech

ps. podoba mi się to ostatnie zdjęcie. BW sprawia, że zupełnie inaczej się patrzy na obraz.

Odpowiedz