Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fotografia ślub + wesele pomocy
Witam serdecznie, posiadam sprzęt canon eos 600d 50 1.8 oraz 18-55 is 2 i 580ex2 i muszę sfotografować w sobotę ślub, mam pytania następujące, jak ustawić lampę, czy ttl czy manualnie? bo na ttl wydaje mi się że wszystkie zdjęcia wychodzą strasznie ciemne? a może jest jakiś sposób ustawienia lampy automatycznie żeby w zależności od odległości iso czy np przysłony ustawiała odpowiednią moc? a może całkowicie zrezygnować z lampy? tylko że ten aparat dużo szumi jak na moje oko już na 3200 tak do 1600 mogę wykonywać zdjęcia i są ok, ale w kościele nie wiem jak to wszystko ogarnąć? może ktoś da mi wskazówki jak takim słabym sprzętem zrobić możliwie najlepiej ślub? PS lampę będę odbijał błysk od sufitu, ewentualnie na sali pod kątem, ale nie wiem czy nie lepiej cały czas od sufitu i poważnie się zastanawiam czy robić tym ttl czy manualem, niby ma to automatycznie doświetlać, a też ma jakieś możliwości korekcji błysku, dzięki za odpowiedzi i porady, PS to ważne. B)
Odpowiedz
Optymalne ustawienie to aparat na manualu ISO 1600 a lampa TTL z korektą w zależności na czym będziesz mierzył światło na + lub -. 50 1.8 nie nadaje się do kościoła (za waski) i nie ma stabilizacji więc zostaje ci kit ale jesli masz lampę to dasz radę. Ja zrobiłem w tym roku 4 wesela 600D 18-135 z lampą yongnuo 565EX i wyszło wg mnie dobrze i pary też byly zadowolone. Nie nastawiaj się na odbijanie lampy bo zazwyczaj w kościele sufit jest za wysoko a ściany za daleko żeby odbijać. Konieczny jest dobry duzy odbłyśnik, ktory bardzo ładnie rozprasza światło a dodatkowa korekta TTL i kadr będzie dobrze doświetlony a nie zapsujesz wszystkiego zbyt mocnym fleszem. Dodatkowo ważne jest ustawienie dosyć długiego czasu w kościele 1/40- 1/60 żeby zebrać jak najwiecej światła zastanego a nie opierać się tylko na fleszu. Równowaga między fleszem a światłem zastanym do połowa sukcesu w pracy z fleszem. Przy takich czasach przyda się stabilizacja w kicie. 50 1.8 zostaw sobie na plener.
Canon 6D, Canon 600D, Canon 24-105L, Sigma 50mm 1.4, Canon 50mm 1.8, Tamron 17-50 2,8 VC. YN565EX, Mago Pixel.

Odpowiedz
http://www.foto.jasiu.pl - kompendium wiedzy na temat lampy
Odpowiedz
Dzięki wielkie za odpowiedzi, po pierwsze czy faktycznie 1600iso nie zrobi zbyt dużego dyskwalifikującego szumu w tym aparacie? po drugie nie mam żadnych odbłyśników, po trzecie 50mm 1.8 miałem zamiar używać do zdjęć typu nakładanie obraczki przez panstwa młodych czy np skłądanie słów przysięgi do mikrofonu, oczywście waląc szerokie kadry kitem, a kolejną nurtującą mnie rzeczą a właściwie dwie to po pierwsze jakie parametry ustawic zeby juz byc gotowym na robienie zdjec przy rzucaniu grochem jak panstwo mlodzi wyjda, oraz najwazniejsze jak szybko ustawic lampe by miec pewnosc ze nie przeswietli zdjecia z bliska np zakładanie wspomnianej obraczki, gdy zaluzmy chwile wczesniej robilem olatarz z konca kosciola, bo właśnie zauwazylem ze w ttl mam mozliwosc regulacji sily blysku od -2 do +2 i wlasnie nie wiem jak to wtedy szybko ustawic zeby to wyszlo nei przepalone oraz nie niedoswietlone dzieki za odpowiedzi, duzo juz mi i tak rozjasniliscieUśmiech
Odpowiedz
Dwa tygodnie temu robilem chrzest i ksiadz kategorycznie zabronil uzywania lampy(i tak nie planowalem). Dowiedz sie czy nie bedzie z tym problemu. Trudno cokolwiek radzic na temat ustawien w konkretnym miejscu bo to zazwyczaj zalezy od zastanego swiatla...Na pewno z iso bedziesz musial zejsc w dol. Czas zalezy od tego jaki efekt chcesz osiagnac.
Odpowiedz
kolejne dzięki za dobre odpowiedzi, a jaki chcę efekt osiągnąć a no taki żeby było rozmyte tło no to wiadomo niska wartość przysłony w moim przypadku 2.0 i jak każdy początkujący chcę po prostu żeby były ostre ręce nakładająca pierścionek jak i ta na którą jest on nakładany i nie było przepalenia tych rąk, oraz przede wszystkim chcę uniknąć całkowicie czarnego tła.
Odpowiedz
ISO 1600 w 600D jest w 100% akceptowalne i naprawdę nie można się przyczepić więc spokojnie możesz na tym ISO jechać. Jeśli nie masz odbłyśnika i nei masz czasu kupić takiego
http://fripers.pl/product_info.php/info/...Power.html
To zrób sam z białej tektury i przymocuj recepturką . Gwarantuje ci że w 95% kościołów wszystko jest za wysoko i za daleko żeby odbijać. Ostatecznie wysuń to małe coś z lampy i skierują ją pod kątem 45 stopni coś tam zawsze rozproszy ale przy takim małym odbłyśniku możesz mieć za słabo doświetlone kadry. Bez odbłyśnika pozostaje ci walenie centralnie lampą w normalnej pozycji co spowoduje że dalszy plan będzie ciemny a doświetlony tylko pierwszy. Nie kombinuj ze zmianami obiektywów bo zamotasz się tak że pogubisz najważniejsze kadry. Kościół jest trudny dlatego zostaw sobie kita dla swojego i młodej pary dobra. Przy wyjściu z kościoła pamiętaj żeby od razu zmniejszyć ISO do 100-200 i wyłączyć lampę bo prześwietlisz zdjęcia wyjścia. Przełącz z manuala na preselekcję czasu i czas na min 1/250 a jak się nie da do ISO zwiększaj. Powinieneś groch uchwycić dobrze. Jeśli chodzi o korektę TTL to ja cały kościół robiłem na korekcie -2 tak żeby światło flesza nie dominowało w całości kadru a resztę musisz doświetlić już światłem zastanym (dłuższy czas). Jeśli uznasz że to za skomplikowane TTL bez korekty i ogień. Zdjęcia będą może mniej przyjemne bo flesz będzie wszędzie ale za to zdjęcia bedą doświetlone i para cię nie skróci o głowę. I zadzwoń wcześniej i zapytaj się czy ksiądz nie wymaga jakiegoś pozwolenia przypadkiem bo ja robiłem na szybko na 2 końcu polski żeby nie nawalić.
Canon 6D, Canon 600D, Canon 24-105L, Sigma 50mm 1.4, Canon 50mm 1.8, Tamron 17-50 2,8 VC. YN565EX, Mago Pixel.

Odpowiedz
Dzięki wielkie za porządne odpowiedzi wam wszystkimUśmiech tylko wiecie na pewno nie wysunę lampy na wprost bo by mnie ksiądz na zbity pysk wywalił z kościołaDuży uśmiech za takie walenie spawarą po oczach, zostanę przy tym ttl +2 ale oczywiście jak zobaczę poprawne zdjęcie na monitorze aparatu, to porobię jeszcze kilka gdy nic się nie będzie ważnego odbywać ze zwiększeniem czasu tak jak na tych poradnikach jasiu, też to czytałem, a z tym odbłyśnikiem to domyślam się że to trzeba będzie walić pod kątem 45 stopni a nie prosto do góry, ale spróbuję najpierw lampę w górę pionowo i TTl+0 jak wyjdzie ok to spoko a jak nei to dam +2 i tak będę robił kadry szerokie np daleko od ołtarza ławki z ludźmi itd, a z bliższa ttl+0 i się tylko zastanawiam jak mogę np kitem uchwycić zakładanie obrączki przecież on jest ciemny nie zrobi nawet ładnego rozmycia. A co do tego pozwolenia, to ja o tym czytałem, ale po pierwsze dużo osób na różnych forach pisze że to zazwyczaj ksiądz się czepia na jakiejś małej wiosce gdzie nie jest przyzwyczajony do lampy, a ja będę robił z w Krakowie, a drugą sprawą jest to że wyobrażacie sobie jaką by ksiądz aferę miał od państwa młodych że nie pozwolił im udokumentować ceremonii, takie coś nawet do gazety mogło by trafić ksiądz byłby skończony.
Odpowiedz
Nie ma recepty na uniwersalne ustawienia sprzętu, wchodząc do tego samego kościoła z tym samym sprzętem za każdym razem mam inne ustawienia. Mimo zapisania a banku C1. Zmienia się światło na zewnątrz i we wnętrzu już panują inne warunki. Tak samo zdarza się, że po przejściu z jednej strony prezbiterium na drugą już trzeba wprowadzać korektę.
Pamiętaj aby z czasem nie schodzić poniżej 1/60, bo stabilizacja i tak ruchu nie zamrozi, może przy statycznych kadrach dasz radę na dłuższych czasach, ale lepiej nie ryzykuj.
Co do lampy to nie bardzo podpowiem, bo w kościele nie używam, przeważnie ISO 2500-3200 w ostateczności wystarcza. Poza tym mam na lampie własnej konstrukcji rozpraszacz coś a\'la skarpeta, na lampie ustawiam ETTL i HSS dobieram tak parametry aby nie schodzić z czasem poniżej 1/250, palnik oczywiście skierowany do góry pod kątem 45[sup]o[/sup]-60[sup]o[/sup].
W plenerze palnik idzie na wprost i dzięki rozpraszaczowi nie muszę wprowadzać żadnej korekty, przy HSS trzeba pamiętać, że mocno zmniejsza się zasięg skuteczności lampy i nie można za daleko odchodzić.
Pamiętaj zdjęcia robimy w RAWach można RAW+JPG ale nie sam JPG, bo jak coś się sp...li to z RAWa można jeszcze uratować a z JPG (_._)
I zezwolenie do fotografowania w kościele powinieneś mieć, bo niekiedy księżulo chce sobie obejrzeć legitkę i jak nie masz to nici z fotografowania.
Trzeba się przed samą ceremonią a najlepiej kilka dni wcześniej udać do księdza i zapytać co i jak.
___

Eos 5; 5Dmk2; 100D; 400D+; 10-18stm; 35/2; 50/1.8; 85/1.8; 135L; 24-70L; 70-200/2.8L; 580EX2
pozdrawiam Szymon
Odpowiedz
Załóż chociaż mały dyfuzor nakładany na lampę. Powinieneś mieć cos takiego i lampa 45 stopni. Lampa do góry to bezsens bo gdzie w kościele masz sufit na wysokości 2-3 m wszędzie jest dużo wyżej i całe światło ci ucieknie. A do tego sklepienie powinno być białe a zazwyczaj jest kolorowe co jeśli już światło ledwo co doleci po odbiciu zabarwi ci suknię panny młodej na kolorowo (=urwana głowa).
Takie coś chyba masz:
http://fripers.pl/product_info.php/info/...Power.html
Rozproszy światło jak skierujesz lampę pod kątem 45 stopni.
A z odbłyśnikiem lampa jest skierowana pionowo do góry a odbłyśnik jest lekko pochylony nad fleszem i łapie światło, rozprasza i odbija.
Co ty chcesz rozmywać przy obrączkach? Tutaj wszystko tak szybko się dzieje że jak złapiesz ładnie skadrowane zakładanie obrączki i nie poruszysz to będzie dobrze a ty jakieś rozmywankiOczko. W takie eksperymenty to możesz się pobawić gdybyś miał 2 body z rożnymi szkłami i można szybko zmienić body ale dobrze ci radzę bez doświadczenia i akcesoriów dodatkowych potrzebnych do foto ślubu skup się żeby tego nie spartolić zupełnie a artystyczne zapędy zostaw na plener. W zeszłym roku zrobiłem 6 wesel i nikt nie chciał pozwolenia a w tym roku legitymację wyciągałem już 2 razy na 4 wesela więc lepiej się upewnij.

Odpowiedz