Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Co z tą ostrością? (czyli podstawowe wiadomości na temat głębi ostrości)
#1
Pozwoliłem sobie skopiować mojego posta z innego tematu tutaj, bo widzę, że miliard osób płacze, że puszka do serwisu, albo obiektyw nie teges, bo zdjęcia nieostre. Tymczasem mniej doświadczeni Canoniarze może po prostu nie wiedzą jak ostrzyć, co to jest ta głębia i czy można się w niej utopić. Tak więc krótkie podsumowanie.

Głębia ostrości (zwana dalej również \"GO\", czyli obszar na zdjęciu od obiektywu \"w głąb\" obrazka, w którym znajdujące się obiekty zostają odwzorowane jako ostre) zależy od trzech czynników:
- od otworu względnego obiektywu: im mniejsza wartość przysłony (czyli im większa \"dziura\") tym płytsza GO.
- od ogniskowej obiektywu: im dłuższa, tym płytsza GO
- od odległości ogniskowania (ostrzenia): im bliżej fotografowanego obiektu znajduje się obiektyw, tym GO płytsza.

Wielkość tego obszaru zależy od kombinacji tych trzech czynników i można ją sobie policzyć, albo odczytać z tabelek (zadanie domowe: poszukać w necie tabelek i kalkulatorów głębi ostrości i się nimi pobawić).

Płaszczyzna ostrości - prostopadła do osi obiektywu płaszczyzna, w której ostrość jest najwyraźniejsza. Znajduje się w odległości ogniskowania (oznaczenia w metrach i stopach na skali ostrości obiektywu mówią nam właśnie o tym na jaką odległość ostrzymy, czyli w jakiej odległości od obiektywu będzie się znajdowała płaszczyzna ostrości).

Dodatkowo reguła, która jest niezmienna. Głębię możemy sobie podzielić na dwa obszary:
- przed punktem ostrości (obszar odwzorowany ostro między obiektywem, a obiektem to 1/3 całej głębi ostrości)
- za punktem ostrości (obszar odwzorowany ostro za obiektem to 2/3 całej głębi ostrości).

Przykład (wartości hipotetyczne, bo nie chce mi się grzebać w tabelkach): powiedzmy, że używamy obiektywu o ogniskowej F=100mm, przy przysłonie F\\5.6 i robimy zdjęcie z odległości 10m. Powiedzmy, że tabelka (kalkulator) pokazuje nam, że przy tych parametrach głębia ostrości będzie wynosiła 3 metry. Oznacza to, że ostro będzie w odległości 1 metra przed modelem (fotografowanym obiektem) i 2 metrów za nim.

Wygląda to mniej więcej tak:

[Obrazek: 22A.JPG]

I pamiętajcie: nawet ostrząc kilkoma punktami AF na raz, to nie ma takiej siły, żeby płaszczyzna ostrości była inna niż PROSTOPADŁA do osi obiektywu (no dobra, tak naprawdę w większości obiektywów jest lekko sferyczna, ale w tym wypadku raczej nie ma to większego znaczenia).

Warto też zauważyć, że GO zależy pośrednio również od wielkości (fizycznej! nie megapikselowej) matryc naszych aparatów. Generalnie im są większe, tym płytszą głębię pozwalają uzyskać. Ten sam obiektyw zupełnie inaczej się zachowa (jeśli chodzi o głębię ostrości) podpięty pod puszkę pełnoklatkową, niż pod cropem. To dlatego właśnie zdjęcia z kompaktów, gdzie matryce są wielkości paznokcia, charakteryzują się bardzo dużą głębią ostrości nawet przy f/2.8 i ogniskowej 100mm, a 5D MkII (i inne pełnoklatkowe korpusy) oferują piękne wydobycie motywu z tła za pomocą płytkiej głębi.
Odpowiedz


Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wykonywanie zdjęć - podstawowe zasady. admin2 0 3,806 28-12-2010, 09:14:45
Ostatni post: admin2
  Ustawianie ostrości. Głębia ostrości. Wybór ogniskowej. admin2 0 3,856 04-12-2010, 08:44:01
Ostatni post: admin2

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu