Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wyposazenie mini atelier
Witam.

od jakiegos czasu przymierzam sie do skompletowania wyposazenia malego atelier, na ktory beda sie skladaly:

http://www.allegro.pl/item1073484588_stu...ipers.html
http://www.allegro.pl/item1079759431_sof...owens.html
http://www.allegro.pl/item1071968740_ble...ipers.html
http://www.allegro.pl/item1066062782_par...fuzor.html

+ statywy, kostka synchro (450D nie ma wyjscia PC), tla (ktore juz mam).

w zwiazku z tym mam pytanie, co sadzicie o tym zestawie? jak juz mozna wywnioskowac z innych moich postow, fundusze mam jak zwykle niewielkie ( Oczko ), chcialem sie z tym wszystkim zamknac w 800zl max.

myslalem nad dwoma tanszymi lampami ale stwierdzilem, ze lepiej bedzie kupic jedna lepsza (swoja droga bardzo chwalona) + blende. efekt mam nadzieje bedzie podobny, a druga lampe dokupie sobie po jakims czasie.

w linkach jest i parasolka i softbox, ale to ze wzgledu na to, ze chcialbym porownac jakie beda efekty i z tego i z tego. do fotografii portretowej z tego co czytalem softbox jest lepszy, dlaczego? parasolka nie daje tak rozproszonego swiatla? jaka jest najwieksza roznica miedzy nimi?
Odpowiedz
Hmm temat rzeka :-)
Nie powiedziałeś jakiej wielkości pomieszczenie 200ws IMHO to niewiele, jedna lampa też mało :-(
Co do portretów to zapominasz o moim ulubionym beauty dish\'u tu masz przykład efektu
Więcej o oświetleniu możesz obaczyć z diagramów
Modyfikatory
Rozchodzenie się światła ;-)
Jak robisz studio masz tła to z jedną lampą będzie ciężko, nie będziesz miał czym odciąć modeki/la od tła
Odpowiedz
wymiary mojego pokoju to okolo 5,5x5m ze spadzistym sufitem o wysokosci od ok 3m do ok 1m, wiec nie tak strasznie duzo.

za ta cene nie dostane lampy o mocy wiekszej niz 200Ws niestety.

czym sie roznia efekty uzyskane za pomoca beauty disha od tych z softboxa oprocz tego ze beauty dish daje swiatlo kierunkowe? (a moze to wlasnie glowna roznica?) bo szczerze mowiac, na tej grafice ktora dales nie bardzo widze roznice miedzy nimi :X

na zdjeciu w Twoim temacie modelka jest oswietlona za pomoca jednej lampy, czy sie myle?

myslalem wlasnie o dokupieniu malej zarowki blyskowej do odciecia modela od tla, ale czy to naprawde konieczne? bedzie to zle wygladalo bez tej lampy? model sie bedzie zlewal z tlem, czy jak?

tak w ogole, to czytalem posty ludzi ktorzy robili fotki oswietlajac modela zarowkami blyskowymi o mocy 50Ws, pokazywali efekty i nie byly takie zle Oczko
Odpowiedz
aarfy napisał:
Cytat:czym sie roznia efekty uzyskane za pomoca beauty disha od tych z softboxa oprocz tego ze beauty dish daje swiatlo kierunkowe? (a moze to wlasnie glowna roznica?) bo szczerze mowiac, na tej grafice ktora dales nie bardzo widze roznice miedzy nimi :X
Softbox też daje kierunkowe ;-) To główna różnica miedzy beauty dishem, softboxem a parasolką ;-)
Tak na prawdę różnice nie są wielkie, na prostym zdjęciu też często nie odróżnisz softboxa od okty.
IMHO beauty dish daje światło jak z małego softboxa ale cienie jak z większego:-) Nie wiem jak to wyjaśnić dokładnie musisz poeksperymentować, no i blinki w oczach są okrągłe nie kwadratowe :-P
Cytat:na zdjeciu w Twoim temacie modelka jest oswietlona za pomoca jednej lampy, czy sie myle?
Dokładnie jedna lampa z hand made beuty dishem
Cytat:myslalem wlasnie o dokupieniu malej zarowki blyskowej do odciecia modela od tla, ale czy to naprawde konieczne? bedzie to zle wygladalo bez tej lampy? model sie bedzie zlewal z tlem, czy jak?
No to zależy, w takiej sytuacji jak na moim przykładzie się zlewa :-) Ja nie twierdzę, że się nie da tylko, że masz wtedy niewielkie pole do popisu
Cytat:tak w ogole, to czytalem posty ludzi ktorzy robili fotki oswietlajac modela zarowkami blyskowymi o mocy 50Ws, pokazywali efekty i nie byly takie zle Oczko
No ba potrafią być nawet powalające ;-) Ja narzekam bo zazwyczaj biorę lampy w teren i mieszam światło a do tego czasem potrzeba duuużo więcej niż 200Ws. do tego nie zawsze możesz postawić lampę 30cm od modela a wtedy światło \"ucieka\" bardzo szybko vide drugi diagram
Odpowiedz
kain napisał:
Cytat:Dokładnie jedna lampa z hand made beuty dishem

i tutaj mam pytanie: jak mozna cos takiego zrobic? bo jesli mialbym eksperymentowac, to nie starczy mi kasy i na softboxa, i na disha, i na parasolke Oczko

Cytat:No to zależy, w takiej sytuacji jak na moim przykładzie się zlewa :-) Ja nie twierdzę, że się nie da tylko, że masz wtedy niewielkie pole do popisu

a czy do odciecia od tla wystarczylaby zarowka blyskowa 50Ws? nie bedzie ona za slaba w porownaniu z glownym swiatlem 200Ws?

Cytat:Ja narzekam bo zazwyczaj biorę lampy w teren i mieszam światło a do tego czasem potrzeba duuużo więcej niż 200Ws. do tego nie zawsze możesz postawić lampę 30cm od modela a wtedy światło \\"ucieka\\" bardzo szybko vide drugi diagram

lamp w teren brac nie zamierzam (w ogole nie bardzo wiem jakby mozna bylo je zasilac, skoro CY-200K jest na 220V), a w planach mojego atelier raczej bedzie mozliwe dowolne ustawienie lamp, nawet bardzo blisko, tak ze nie powinno byc z tym problemu. fakt, mozliwe ze 200Ws to bedzie zbyt malo jesli bede chcial wziac lampe w jakies inne miejsce, ale narazie sie tym nie martwie Oczko

zreszta, i tak nie moglbym sobie na ta chwile pozwolic na nic mocniejszego.
Odpowiedz
Tu się troszkę sprawa komplikuje bo ja używam lampek \"naaparatowych\" ;-) I nie wiem jak można by było zaadaptować mój patent do zamocowania na CY-200K :-) Zwłaszcza, że mój dish zrobiony jest z plastikowej miski i zapewne by go pilot roztopił :-)
50Ws nie powinno być za mało, ale gwarancji nie daje wszystko zależy od setupu ;-)
Odpowiedz
mniej wiecej zorientowalem sie jak to cudo ma wygladac, ale jaka powloka bedzie lepsza? biala rozpraszajaca (tak jak ta miska u Ciebie), czy srebrna odbijajaca? biala, no nie? ostre swiatlo chyba niezbyt pozadanie jest.
Odpowiedz
aarfy w zależności jakie efekty chcesz uzyskać...jednak generalnie raczej się to światło rozbija i niweluje cienie zamiast jeszcze je pogłębiać, więc jak najbardziej biała
Odpowiedz
ok, dzieki.

jak cos w koncu kupie, to sie pochwale efektami (jesli bedzie czym oczywiscie) Oczko
Odpowiedz
Ja bym stawiał na Twoim miejscy na srebrną aluminiową michę ;-)
Ja użyłem plastikowej bo akurat miałem pod ręką i potrzebowałem na szybko ;-) Następnego disha będę właśnie robił z wielkiej aluminiowej miski Język
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Menu