Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Czym dla nas jest fotografia?
Cytat:Przedtem potrzebna była wiedza i technika pod powiększalnikiem oraz znajomość chemii...

E tam, jaka znajomość chemii. Kupowało się gotowe odczynniki, i przygotowywało jak teraz Chińską zupkę spod Radomia Uśmiech A jeśli chciało się zrobić coś więcej niż tylko wywołać zdjęcie, to książki wtedy też były, i było w nich wszystko podane jak na talerzu co i jak należy zrobić.
Odpowiedz
Ja już wychowałem się na cyfrówkach, więc tematy kuwet, ciemni mnie nie obejmują. Ale jestem zdania, że w dzisiejszych czasach jest łatwiej. Dużo jest programów, które zrobią wszystko za nas. Ale nie zawsze efekty końcowe są miłe dla oka. A wracając do tematu to dla mnie fotografia jest oderwaniem od życia codziennego, coś co robię z uśmiechem na twarzyUśmiech
Odpowiedz
CHemia i ciemnia kupa śmiechu to dla mnie kółko fotograficzne w szkole, a juz suszenie zdjęć na ruskiej suszarce to juz zrywanie boków, jak sie wyciągało zdjecia i kazde z nich wyglądalo ja rolka po papierze toaletowym :-)

wiedza, dzis tez jest wiedza potrzebna, i nie chodzi mi tu o widze jak kadrowac itp. , a jak uzywac komputera ??? to tez trzeba wiedziec, czasy sie zmieniają i taka prawda, który nas umie umie wydoic krowe i zrobić z jej mleka masło (pewnie tez nie wielu) wiec nad czym tu delibrowac,

czasu sie zmieniaja do tego stopnia ze juz NOWE SIE pojawia, np, - zmiana ostrosci na zdjeciu po jego wywolaniu , nic tylko czekac az sie pojawia gazety amoled , gdzie wieceej bedzie sie ogladac obrazków niż czytać tekstu itp

jedno jest i pozostanie nie zmienne :

FOTOGRAFIA POZOSTANIE tym jedynym medium które pozwoli na pojakims czasie powrócić do chwili w ktorej nadusilismy guzik migawki (nie wazne czego , analoga , cyfry czy telefonu )
Już więcej nie postuje !!!
Odpowiedz
Ale przypomnijcie sobie Uśmiech że były takie czasy że nic nie było w sklepach :woohoo: , do fotografii. Chemię do fotografii zdobywało się z pod lady (znajoma pani),było jeszcze drugie wyjście skomponować samemu (wywoływacz utrwalacz) Uśmiech
Blaski  i  Odblaski

Odpowiedz
Ciekawe, że większość dyskusji na temat fotografii sprowadza albo do sporu dotyczącego sprzętu, techniki wykonania w końcu poprawności technicznej (albo tego co jest a co nie jest s PSa). Sedno sprawy tkwi chyba jednak w tym, czym jest fotografia, po co jest i jak jest? Estetycy napisali na ten temat tony makulatury, której szeroka publiczność jakoś nigdy nie chciała czytać. Wydaje mi się zatem, że niema jednej \"fotografii\" tak jak niema jednej historii. Historią jest treść powieści, zbiór faktów z przeszłości, wspomnienia dziadka, losy Hanki z M jak Miłość, wizyta w urzędzie skarbowym to też historia. Wszystkie różnią się jakością, sposobem istnienia, wagą, treścią i milionem innych czynników. Podobnie jest z fotografią: zniszczone negatywy Capy z lądowania aliantów w Normandii istnieją w świadomości tych, którzy o nich słyszeli i próbują je sobie czasem wyobrażać. Wakacyjne wygłupy studentów w zestawie z radzieckim aparatem fotograficznym zaowocowały policzkiem dla poprawności technicznej zwanym lomografią. Fotki z imienin cioci utrwalają gwar, śmiech i karczemną awanturę rodzinną. Korespondenci wojenni za pomocą obrazów pokazują to czego (na zdrowy rozum) nikt nie chce oglądać. Zwycięzcy WPD zdradzają kolejne prawdy o naturze, ludziach...

Fotografia jest bardzo subiektywna, jednak w swojej największej części pozostaje nośnikiem wrażeń. Technika i poprawność techniczna zawsze pozostaną dla niej chwilowymi przypadłościami.
Odpowiedz
To że fora dyskusyjne zdominowane są tematami czysto technicznymi wynika z powszechnej dostępności fotografii (i z tego należy się cieszyć). Fotografia stała się dziedziną dostępną praktycznie dla wszystkich nie tylko dla profesjonalistów. Po aparat sięgają ludzie którzy wiedzą że ten robi zdjęcia a kiedy go kupią pojawia się pytanie... \"jak?\" . Zaczynają drążyć temat. Wielu z nich pozostaje na etapie zdjęć okazjonalnych , ale wielu z czasem staje się zaawansowanymi amatorami prezentującymi wysoki poziom, a o niewielkiej grupie z czasem mówi się \"artysta fotografik\". Dla tych ostatnich fotografia nie jest już metodą utrwalenia sytuacji, obrazu, a pokazanie emocji związanych z danym obrazem, swojej interpretacji zastanej sytuacji bądź tworzenie sytuacji będących odbiciem przemyśleń autora.
Odpowiedz
Dedykowane tym, którzy twierdzą że fotografia musi odzwierciedlać rzeczywistość Uśmiech
Odpowiedz
No tak myśleć oglądając fotografię można o wszystkim ,
Blaski  i  Odblaski

Odpowiedz
(09-11-2010, 19:37:32)Feelip napisał(a): Dlatego proponuję utworzenie działu w stylu Mistrzowie fotografii i omawianie sobie wspólne pojedynczych zdjęć najlepszych z najlepszych Uśmiech
Czemu zyskało uznanie, co jest w nim chwytającego itd...
Coś takiego by się przydałoUśmiech
Odpowiedz
Popatrz tu "FOTOGRAFIA JAKO SZTUKA"
Blaski  i  Odblaski

Odpowiedz